Dilthey'da tarihsel tinsel dünyayı açıklama modeli olarak hermeneutik döngü ve anlama sorunsalı
Hermeneutic recurrence as a model of explaining the historical and spiritual world and the problem of grasp in dilthey's philisophy/understandi̇ng
- Tez No: 554727
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRAGÜL AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, hermeneutiğe yön veren Dilthey'ın tarihsel tinsel dünyayı açıklama modeli olarak kullandığı hermeneutik döngü ve anlama kavramlarını açıklamaya yöneliktir. Dilthey'ın söz dağarcığını analiz edebilmek için öncelikle genel bir anlama yöntemini benimseyen Schleiermacher'ın hermeneutik sistemi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda Dilthey'ın anlama kavramını neden sorunsallaştırdığını çözümleyebilmek için Schleiermacher'ın anlama kavramının yöntemsel hale getirmek için çizmiş olduğu arka plan serimlenmeye çalışılmıştır. Schleiermacher, parça ile bütün arasındaki ilişkiye“hermeneutik döngü”adını vermiştir. Daha sonra Dilthey, bu yöntemi alıp, yaşantıyı ve tarihi anlamak için bir model olarak sunmuştur. Çünkü onda hermeneutik geçmişte ve şimdide oluşmuş yaşantıyı anlama modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Dilthey, yaşantı kavramından yola çıkarak anlamacı bir bilim öne sürmüştür. Bu bilim, Dilthey'dan önceki metafiziksel ve epistemolojik bilgibilimci tutumlara eleştiri mahiyetinde olup, tarihin içeriden anlaşılması gerektiği tezini savunmuştur. Bu teze göre, insanın tarihsel yanı, yani tarihselliği yine insanın kendisi tarafından gerçekleştirilen eylemleri, değeri ve yaşantıları içinde barındırır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the concepts of hermeneutical cycle and comprehension, which are used by Dilthey, who who guided hermeneutics to explaining the historical spiritual world. In order to analyze Dilthey's vocabulary, the hermeneutical system of Schleiermacher, which adopts a general comprehension method, is emphasized. In this context, in order to analyze why Dilthey problematized the concept of understanding, it is tried to lay out the background that Schleiermacher has drawn to make the method of comprehension. Schleiermacher named the relationship between the part and the whole“hermeneutical cycle”. Later Dilthey took this method and presented it as a model for understanding life and history. Because for him Hermeneutics emerges as a model to understand the past and present life experiences. Dilthey, who departed from the concept of life, has put forward a science based on idiography. This science has been critical of the metaphysical and epistemological scholarly attitudes before Dilthey and defended the thesis that history should be understood from the inside. According to this thesis, the historical aspect of man, that is, his historicality, contains the actions, values and experiences carried out by man himself