Türkiye'nin maden politikası ve stratejik çevresel değerlendirmesi
Turkey's mining policy and its strategic environmental assessment
- Tez No: 554746
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Çevresel sorunlar günümüzde fiziksel çevrede görülen değişiklikler dışında ekonomik, sosyal ve toplumsal boyutları ve nedenleri olan sorunlar olarak algılanmakta ve geliştirilen çözüm önerileri de bu bağlamda çeşitlenmektedir. Özellikle çevresel konularda önemli sonuçlar doğurabilecek nitelikteki alanlarda çeşitli düzeylerde alınan kararların çevresel sonuçlarının önceden değerlendirilmesi çağdaş çevre politikalarının temel hedeflerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda geliştirilen teknik ve hukuki araçların başında Stratejik Çevresel Değerlendirme gelmektedir. Stratejik çevresel değerlendirme ile özellikle büyük ölçekli plan, program ve politikaların karar alma aşamasında çevresel sonuçlarını belirlemeye yönelik bir araç olarak kullanılmaya başlanması çevresel konuların tüm politika alanlarında ve kararlarında dikkate alınarak olası sorunların engellenmesi hedeflenmektedir. Madencilik, ekonomik, çevresel ve toplumsal düzeyde ortaya çıkardığı sonuçlar açısından oldukça önemli bir politika alanıdır. Özellikle ekonomik olarak katma değeri yüksek kaynaklar olarak madenlerin çıkarılması ve üretilmesi sürecinde ortaya çıkan çevresel sonuçlar oldukça karmaşıktır. Bu nedenle maden kaynaklarının yönetimine ilişkin kararların stratejik çevresel değerlendirme sürecinde değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmada stratejik çevresel değerlendirmenin çevresel politikalar içindeki yeri uluslararası ve ulusal düzeyde değerlendirilerek Türkiye'nin mevcut maden politikasına stratejik çevresel değerlendirmesi uygulanması denemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems are perceived as problems which have economic, environmental and social dimensions and reasons besides the changes occurred in physical environment. Solutions offered are diversified in this context. The assessment of the environmental consequences of the decisions taken at various levels that can have significant consequences especially in environmental issues is one of the main objectives of contemporary environmental policies. Strategic environmental assessment is developed as a technical and legal instrument in this context. It is aimed to start to use large scale plans, programmes and policies as a tool to determine the environmental results to prevent potential problems by taking into consideration environmental issues in all policy areas. Mining is a policy area in terms of economic, environmental and social consequences. The environmental consequences in the process of extracting and producing mines as resources with high added value, especially economically are quite complex. It's important to evaluate the decisions regarding the management of mineral resources during the strategic environmental assessment process. This study analyzes the importance of strategic environmental assessment in environmental policies at international and national level and try to implement strategic environmental assessment to Turkey's current mining policy.