Rekabet gücü açısından Avrupa Birliği ve Türkiye bölgesel kalkınma ajanslarının karşılaştırmalı analizi
The comparative analysis of the regional development agencies of European Union and Turkey in terms of the competitiveness
  1. Tez No: 554760
  2. Yazar: RITVAN ISMAIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde bölgesel kalkınma politikaları ve rekabet gücü yaklaşımları, globalleşme ile bölgelerin global ekonomik yapının başlıca aktörleri haline gelmeleriyle özellikle Avrupa Birliği'nde tekrardan şekillenmektedir. Bölgesel kalkınma politikalarının amacı sadece bölgesel kalkınma farklılıklarını azaltmak değil, bununla beraber daha farklı politik yaklaşımlar ile bölgelerin kalkınma ve rekabet gücüne maksimum katkıyı vermelerini sağlamaktır. Bölgesel Kalkınma Ajansları ilk olarak rekabet gücü ve kalkınmanın devamlılığını sağlamak amacıyla 1950'li yıllarda Avrupa'da kurulmuştur. Türkiye'de ise 2006-2009 yılları arasında AB katılımına uyum sürecinde birliğin teşviki ile olmuştur. Bölgesel Kalkınma Ajansları, AB bölgesel kalkınma müktesebatının en önemli parçası ve klasik kalkınma politikalarının kırılma noktasıdır. Bu çalışmada, Türkiye ve AB kalkınma ajansı uygulamaları incelenmiş ve uluslararası rekabet gücü verilerinden yararlanılarak karşılaştırma yapılmıştır. Kalkınma ajansı uygulamaları çerçevesinde Türkiye'nin pozisyonu beş AB üyesi ülkeye göre belirlenmeye çalışılmıştır. Rekabet gücü verilerinin karşılaştırılması sonucunda, Türkiye'nin diğer incelenen AB ülkelerine göre daha düşük değerlerde olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, hem Türkiye'de hem de AB'de kalkınma ajansları bölgeler arası kalkınmışlık farklılıklarının giderilmesinde, bu farklılıkların doğurduğu sorunlar ile mücadelede, sosyo kültürel yapının yükselmesinde ve çalışma şartlarının gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Regional development policies and competiteveness approaches are being reshaped by the economic structure of globalisation where regions became main actors in the global economy, especially in European Union countries. The objectives of the regional development policies is not limited to reduce the gap between development levels of regions but also cover differentiated policies to ensure maximum contribution of the regions to the development and competitiveness processes. Regional Development Agencies established to ensure sustainability of regional development and competiteveness since the 1950s in Europe. They established between 2006-2009 in Turkey, in relation to the adapdation process as a recommendation of EU for candidate countries. Regional Development Agencies are turning point in terms of EU regional development policies. In this study, RDAs experiences in EU countries and Turkey analyzed and compared in terms of international competitiveness indicators. Relative position of Turkey among five European Union members in the framework of Development Agencies is tried to be determined. Comparative analyses have shown that Turkey has lower competiteveness values than the other countries. As a result of the study, it is understood that Regional Development Agencies not only in Turkey but olso in EU are an important administrative tools for reducing the gap between development levels of regions, combating the problems arising from interregional inequalities and developing the socio-cultural structure and business and working conditions of the regions.