Hizmetkâr liderlik ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki: İnşaat sektörü örneği
Relationship between servant leadership and turnover intention: A sample of construction sector
  1. Tez No: 554761
  2. Yazar: BUŞRA SULTAN KARABAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EMANET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı; inşaat sektöründe çalışanların hizmetkâr liderlik konusundaki algısının işten ayrılma niyetini nasıl etkilediğini açıklamaktır. Aynı zamanda hizmetkâr liderin hangi kişilik özelliklerine sahip olduğu ortaya konmuş ve bu özelliklerin analizleri yapılarak işten ayrılma niyetine olan etkisi incelenmiştir. Çalışmada çoktan seçmeli cevaplarla ve beşli likert yöntemiyle inşaat sektöründe faaliyet gösteren çalışanlara anket uygulanmıştır. Çalışma, inşaat sektöründe mavi veya beyaz yaka olarak çalışan 93 kişi erkek, 32 kişi kadın olmak üzere toplamda 125 kişiyi içermektedir. Çalışmada genel olarak hizmetkâr liderlik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin hangi boyutta olduğu, ne derece etkileştikleri incelenmiştir. İnceleme sonucunda hizmetkâr liderlik ve işten ayrılma niyeti arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Bu çalışma, inşaat sektöründe lider-takipçi ilişkisi konusunda katkıda bulunmaktadır. Sonuçlar, çalışanların liderleriyle olan ilişkilerinin önemli olduğunu ve çalışanların işten ayrılma niyetini etkileyebileceğini göstermektedir. Literatürde işten ayrılma niyeti üzerine birçok faktör konu alınmıştır, bunlardan en yaygını ise maaşa bağlı işten ayrılma niyetinin oluşmasıyken lider-takipçi ilişkisinin önemi bu çalışmayla bir kez daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to explain how the perception of an employee to servant leadership affects the intention to leave in the primary construction sector. At the same time, we searched that servant leadership's effect on turnover intention, analyzing these characteristics, servant leadership's dimensions, which personal characteristics servant leader has. At the same time, the effects of the characteristics of the servant leader, which personality traits he has, and the effects of these characteristics on the turnover intention were examined. The questionnaire was applied to the working employees in the construction sector with multiple choice answers and five-point Likert method. The study included 125 people, 93 of whom were male and 32 were female, working as a blue or white collar in the construction sector. In this study, the relationship between servant leadership and turnover intention is examined and the extent to which they interact. According to the result, a negative relationship was found between servant leadership and turnover intention. This study contributes to the construction sector the leader-follower relationship. The results show that employees' relationships with their leaders are important and that employees can influence their intention to leave. In the literature, many factors have been taken into consideration for the turnover intention, the most common while emphasizing the importance of salary-related job leaving, it is the importance of the leader-follower relationship.