Çevre denetiminin etkinleştirilmesine yönelik kurumsal modeller: Türkiye örneği
Institutional models on effectiveness of environmental audit: The case of Turkey
  1. Tez No: 554769
  2. Yazar: TUĞBA USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
1972 Yılında yapılan Stockholm Konferansında çevre kirliliğinin dünya gündemine taşınması sonucu ortaya çıkan çevre bilinci, Birleşmiş Milletleri' in Çevresel Programı (UNEP), Kyoto Protokolü, Avrupa Birliği'nin çevre konusundaki çalışmaları ve BM Global Compact ile gelişimini sürdürmektedir. BM şirketleri sorumluluk sahibi bir biçimde faaliyet göstermeye ve çevre konusunda toplumu desteklemeye teşvik eden girişimlerini sürdürürken şirketlerin sadece mali kaynaklarına değil, aynı zamanda insanlara, toplumlara ve gezegene değer katmalarını sağlamaya çalışmaktadır. Türkiye uluslararası düzeyde yaşanan çevre ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmekte, dünyada uygulanan politikalarla uyumlu bir şekilde çevre denetiminin sağlanması, çevrenin korunması ve bilinçlendirme çalışmalarını sürdürmektedir. Bu süreçte, çevre bilincinin ve eğitiminin bireysel düzeye indirilmesi, kamuoyunda çevre farkındalığının yaratılması çevre politikalarının uygulanmasında büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı“Çevre denetiminin daha etkin hale getirilmesi için çevre paydaşlarının çevreye karşı sorumluluk bilincinin saptanması ve nasıl gerçekleştirileceğine dair kuramsal bir bakış açısı”ortaya koyulmasıdır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için işletmelerin ve işletme yöneticilerinin çevre denetimi ve çevreyi koruma konusundaki tutumunu, çevre politikalarını ve çevre bilinç düzeyini ölçen" bir araştırma yapılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'nin ve Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin genel olarak çevre konusunda geri kaldığı görülmüştür. Çevre konusunda gönüllülük ve sorumluluk alma ilkesinden ziyade, çevre paydaşlarının devlet yaptırımlarıyla teşvik edilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
At the Stockholm Conference held in 1972, the environmental consciousness that emerged as a result of the transport of environmental pollution to the world agenda continues its development with the UNEP's Environmental Program (UNEP), the Kyoto Protocol, the European Union's work on the environment and the UN Global Compact. UN companies are trying to ensure that companies add value to not only their financial resources, but also people, societies and the planet while continuing their initiatives that encourage companies to operate responsibly and support the community on the environment. Turkey closely monitors developments related to the environment in the international level, the provision of environmental audits in a way consistent with the policies adopted in the world, continues its environmental conservation and awareness. In this process, reducing environmental awareness and education to an individual level and creating environmental awareness in public are of great importance in the implementation of environmental policies. The aim of the study“Environmental monitoring of the detection of environmental responsibility awareness of environmental stakeholders to make them more effective and theoretical perspective on how to do”is put forward. In order to achieve this aim, a research was conducted which measures the attitude of enterprises and managers about environmental control and environmental protection, environmental policies and environmental awareness level. s a result of overall business operating in Turkey and Turkey it has been seen as lagging behind in environmental issues. It has emerged that environmental stakeholders should be encouraged through state sanctions rather than volunteering and taking responsibility.