Kurumsal kimlik oluşumunda kültürün etkisi: İskenderun Teknik Üniversitesi örneği
The effect of culture on the formation of corporate identity: The case of İskenderun Technical University
  1. Tez No: 554783
  2. Yazar: MEHMET KARTAL BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kurumsal kültür, kurumsal amaçların gerçekleştirilmesinde önemli bir etken olarak görülmektedir. Çağımızın değişen ve gelişen ortamında kurumların, çağın gereklerine uygun bir kültür oluşturarak bunu korumaları, geliştirmeleri ve sürdürmeleri gerekmektedir. Belirli amaçlar doğrultusunda çalışanları harekete geçiren liderlere, kurumsal kültürde temel değerlerin özümsenerek devam ettirilmesinde önemli stratejik görevler düşmektedir. Liderler, sözü edilen görevleri yerine getirirken fedakarlık özelliklerini de ön plana çıkarmaktadırlar. Kimlik, bireylerde var olduğu gibi işletmelerde de var olduğu tartışılmaz bir gerçektir ve yeni bir kavram olmamasına rağmen, farklı disiplinlerde çalışılması ve yorumlanmasından dolayı günümüzde hala belirsizliklerle dolu bir kavram olarak görülmektedir. Kavramın soyut olması, belirsiz doğası ve tanımlanmasının zorluğu, çeşitli çalışmalarda ele alınmış ve farklı kimlik tanımları ve farklı boyutların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu belirsizlik kişisel kimlikten kurumsal kimliğe kadar devam etmektedir. Kurumsal kimlik, değişken ve dinamik bir çevrede var olan işletmelerin rekabet ortamında ayakta kalabilmelerinde ve rekabet avantajı sağlamalarında önemli bir adım olarak görülmektedir. Kurumsal kimliğin efektif bir şekilde yönetilmesi ise gerek iç paydaşlara gerekse dış paydaşlara firmanın gücünü göstermek için etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu araştırma, kurumsal kimlik ve kurumsal kültür kavramları ile bu kavramların birbirleriyle üniversite kurumsallaşması üzerindeki etkileşimlerini ele almaktadır. Araştırmadaki amacımız yeni kurulan bir üniversitenin kurumsallaşma sürecini başarıyla tamamlayıp tamamlamadığını ve sürecin nasıl işlediğini, kurum kimliği, kurum kültürü ve kurum imajı çerçevesinde incelemektir. Bu amaç dahilinde yapılan çalışmada derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Yapılan çalışmada varsayımları denemenin en güzel şeklinin derinlemesine görüşme tekniği olduğu düşüncesi bize bu yöntemi kullandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutional culture is seen as an important factor in the forming of institutional goals. In the changing and developing environment of our age, institutions need to protect, develop and maintain a culture that is appropriate to the requirements of the era. Leaders who mobilize employees in line with specific objectives have important strategic responsibilities in assimilating the core values in corporate culture. Leaders, while fulfilling these duties, also highlight the characteristics of sacrifice. Identity is an indisputable fact that exists in businesses as well as in individuals, and although it is not a new concept, it is still seen as a concept full of uncertainties today due to its study and interpretation in different disciplines. The abstractness of the concept, its ambiguous nature and the difficulty of defining it have been discussed in various studies and caused different identities and different dimensions. This ambiguity continues from personal identity to corporate identity. Corporate identity is seen as an important step in maintaining a competitive environment in a competitive and dynamic environment. Effective management of corporate identity is used as an effective tool to show the company's power to internal stakeholders and external stakeholders. This research deals with the concepts of corporate identity and corporate culture and the interactions of these concepts with each other on university institutionalization. The aim of the research is to examine whether a newly established university has successfully completed the institutionalization process and how the process works within the framework of corporate identity, corporate culture and corporate image. In this study, in-depth interview technique was used. In this study, we believe that the best way to try assumptions is to use in-depth interview technique.