Stanislavski sistemine dayanan role hazırlık çalışmalarında anlatıcılık kaynaklı egzersizlerin kullanılması
The use of narration-based exercises in role preparations works based on stanislavski system
  1. Tez No: 554782
  2. Yazar: ONUR CAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN SARIKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezin amacı, anlatı kökenli egzersizlerin Stanislavski disiplininden gelen bir oyuncu için role hazırlık sürecindeki avantajlarını araştırmaktır. Bunun yanı sıra, ülkemizde bu tarz yöntemleri kullanan çalıştırıcılardan gelen verileri derlemektir. Bu amaç doğrultu-sunda, anlatıcılık ve oyunculuk ilişkisi tarihsel olarak irdelenmiş, Stanislavski Sistemi içindeki yeri tartışılmış olup, ülkemizde bu tarz yöntemleri kullanan oyuncu, eğitmen ve öğrencilerle röportajlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate advantages of narrator-based exercises in the role-making process for an actor from Stanislavski discipline. In addition to this, it aims to compile data from the trainers using such methods in our country. In this context, the relationship between narrating and acting has been examined historically, its place in the Stanislavski System has been discussed and interviews were made with the actors, trainers and students using such methods in our country.