İneklerde inaktif parapoxvirus ovis paraimmunite aktivatörünün mastitis profilaksisi ve subklinik mastitis tedavisindeki etkinliği
Efficiency of inactivated parapoxvirus ovis paraimmun activator in mastitis prophylaxy and subclinical mastitis therapy of cattle
  1. Tez No: 554838
  2. Yazar: TUĞÇE DEMİRLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SABUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, subklinik mastitisten korunmak ve subklinik mastitis olan hayvanları daha kısa sürede sağaltabilmek amacıyla paraimmunite aktivatörü olan, inaktif Parapoxvirus ovis D1701 suşu (İPPVO) süt sığırlarında kullanıldı. İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde İPPVO'in profilaktik etkileri araştırıldı. Holştayn ırkı, California Mastitis Test (CMT) yönünden (-) olan n=60 adet sığırlardan A1 grubu (n=30) ve A2 grubu (n=30) oluşturuldu. A1 grubuna 0, 2 ve 9. günlerde İPPVO uygulanırken A2 grubuna aynı doz serum fizyolojik uygulandı. Her iki gruptan 0, 9, 15 ve 30. günlerde toplanan süt örneklerinde; CMT, somatik hücre sayısı (SHS) ve elektirik iletkenliği (Eİ) sonuçları değerlendirildi. CMT yönünden 0, 9 ve 15. günlerde istatistiki açıdan önemli fark görülmezken 30. gün istatistiki açıdan önemli fark görüldü (P˂0,001). SHS yönünden 0 ve 9. günde istatistiki fark önemli bulunmazken, 15 ve 30. gün istatistiki fark önemli bulundu (P˂0,001). Elektirik iletkenliği yönünden istatistiki olarak önemli fark görülmedi (P>0,05). Çalışmanın ikinci bölümünde İPPVO'in mastitis sağaltımındaki etkinliği araştırıldı. Subklinik mastitisli Holştayn ırkı, n=90 adet sığırlardan B1 grubu (n=30), B2 grubu (n=30) ve B3 grubu (n=30) oluşturuldu. B1 grubuna 0, 2 ve 4. günlerde İPPVO uygulandı. B2 grubuna 0, 2 ve 4. günlerde İPPVO ve antibiyotik uygulandı. B3 grubuna ise sadece antibiyotik uygulandı. Tüm gruplardan 0, 9 ve 15. günlerde toplanan süt örneklerinde; CMT, SHS ve Eİ değerleri ölçüldü. CMT skorları ve SHS sonuçlarına göre istatistiki açıdan önemli bir fark görülmezken (P>0,05), Eİ değerlerinde 9. gün (P˂0,001) ve 15. gün (P˂0,01) istatistiki önemli fark görüldü. Sonuç olarak; bulgular tümüyle değerlendirildiğinde; İPPVO paraimmunite aktivatörünün, subklinik mastitis profilaksisinde etkili olduğu bulunurken, tedavide etkisiz olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Parapoxirus ovis D1701 strain (IPPVO) paraimmun activator is used to prevent the cattle from subclinial mastitis in short term and to treat the cattles with subclinical mastitis. In the initial part of two-part experience the prophylactic effects of IPPVO were searched. A1 group (n=30) and A2 (n=30) were formed from Holstein breed cattles which were CMT (-) (n=60). IPPVO was used to A1 group on 0, 2 and 9th days whereas the same dose serum physiological was used to A2 group. In the milk samples collected from two groups on 0, 9, 15 and 30th days CMT, SCC and EC were evaluated. According to CMT results, no significant difference was deteceted statistically on days 0, 9 and 15 (P>0.05), whereas statistically significant difference was detected on 30 day. Due to SCC results no statistical difference was detected on day 0 and 9, but statistically significant difference was found on day 15 and 30th (P˂0.001). According to electrical conductivity no statistical difference was detected (P>0.05). In the second part of the experiment the efficiency of IPPVO on mastitis therapy was detected. B1 group (n=30), B2 group (n=30) and B3 group (n=30) were formed from Holstein breed cattles with subclinical mastitis (n¬¬=90). IPPVO was used on 0, 2, 4. days to B1 group. IPPVO and antibiotic were used on days, 0, 2 and 4. days to B2 group. Only antibiotic was used to B3 group. In milk samples collected from all groups on days 0, 9 and 15th days CMT, SCC and EC scores were measured. According to CMT scores and SCC results no statistical difference were found whereas statistically significant difference was deteceted for EC results on 9th day (P˂0.001) and on 15th day (P˂0.001). When the results were all evaluated IPPVO paraimmune activator was found effective in prophylaxy but not in therapy of subclinical mastitis.