Erzincan şehir merkezinde motorlu taşıt emisyonları kaynaklı hava kirliliği düzeyinin araştırılması
Investigation of air pollution levels of engine vehicle emissions in Erzincan city center
  1. Tez No: 554839
  2. Yazar: TEVFİK OĞUZHAN ERGÜDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tüm dünyanın ortak problemi olan hava kirliliği, canlıları direkt veya dolaylı olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Kirlilik düzeyini artıran temel faktörler; düşük kaliteli yakıt kullanımı, düzensiz kentleşme, motorlu taşıt emisyonları, endüstriyel tesis kaynaklı kirleticiler, topoğrafik yapı ve iklimdir. Motorlu taşıtlar yaygın olarak fosil yakıtlardan üretilen benzin, dizel yakıt ve LPG kullanılarak çalıştırılmaktadır. Bu yakıtların özelliklerine bağlı olarak yanma işlemi sonunda atmosfere salınan CO, CO2, VOC, NOx, PM gibi emisyonların değerlerindeki artış çevreyi tehdit etmektedir. Erzincan'da 2018 Temmuz verilerine göre, trafiğe kayıtlı toplam 58.767 adet taşıtın %47,3'ünü otomobil, %19'unu kamyonet, %13,7'sini motosiklet, %12,5'ini traktör, %3,3'ünü kamyon, %2,8'ini minibüs, %0,8'ini otobüs, %0,6'sını ise özel amaçlı taşıtlar oluşturmaktadır. Bu verilere göre Erzincan'da yaklaşık 4 kişiye bir motorlu taşıt 8 kişiye bir otomobil düşmektedir. Erzincan şehir merkezinde giderek artan motorlu taşıt sayısına bağlı olarak egzoz emisyon gazlarından kaynaklanan hava kirliliği de artmaktadır. Bu çalışmada, Erzincan il merkezinde motorlu taşıt kaynaklı kirlilik düzeyinin belirlenmesi ve çevreyi tehdit eder düzeye ulaşmadan gerekli önlemlerin alınmasında yapılan araştırmadan faydalanılarak çözümler üretilmesi ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Air pollution, a common problem of the whole world, can be affected directly or indirectly by living things. The main factors that increase the level of pollution: using low-quality fuel, irregular urbanization, motor vehicles, pollutants with industrial facilities, topographic structure and climate. Motor vehicles are commonly operated using gasoline, diesel fuel and LPG produced from petroleum fossil fuels. Depending on the properties of these fuels, the increase in the values of CO, CO2, VOC, NOx, PM released into the atmosphere at the end of the combustion process threaten the environment. According to July 2018 data in Erzincan a total of 58.767 vehicles registered in traffic, 47.3% of automobiles, 19% of trucks, 13.7% motorcycles, 12.5% tractors, 3.3% trucks, 2.8% minibuses, 0.8% bus and 0.6% special purpose vehicles. According to these figures, approximate 4 motor vehicles per person in Erzincan. Depending on the increasing number of motor vehicles in Erzincan city center, air pollution from exhaust emission gases is also increasing. In order to determine the level of this pollution and to take the necessary measures before reaching the level of threatening the environment, the solutions are produced by using the research and suggestions of these solutions are presented.