Gebe ineklerde uygulanan aşıların kolostrum ve buzağıda IgG konsantrasyonu üzerine etkileri
Effectiveness of vaccination on colostrum and calf blood serum IgG concentrations in pregnant cows
- Tez No: 138185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN BAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
54 6. ÖZET GEBE İNEKLERDE UYGULANAN AŞILARIN KOLOSTRUM VE BUZAĞIDA IgG KONSANTRASYONU ÜZERİNE ETKİLERİ Bu tezin amacı, gebe ineklere gebeliğin ileri dönemlerinde uygulanan aşıların kolostrum ve buzağı kan serumundaki IgG seviyesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada kullanılan hayvan materyalini 40 baş inek ve bunlara ait 40 baş buzağı oluşturdu. İnekler klinik olarak sağlıklı olan Holstein inekler arasından seçildi. Seçilen hayvanlar 20 baş uygulama grubu ve 20 baş kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Uygulama grubundaki inekler, inaktif Rota ve Coronavirus antijenleri ile E. coli bakteri toksoidini içeren aşı ile, gebeliğin son 1,5 ayında, 2 hafta arayla 2 kez (tahmini doğum tarihinden 35 gün önce 1. doz ve 20 gün önce 2. doz olmak üzere) i.m (kas içi) yolla aşılandı. Doğum yapan ineklerden, doğumdan hemen sonra 5 mi olmak üzere kolostrum alındı. Yeni doğan buzağıların ise yeterli kolostrum alması sağlandı ve doğumdan 24 saat sonra vena jugglaristen 10 mi kan alındı. Kan örnekleri 3000 devir/dakika hızında 10 dakika süresince santrifüj edildi. Kolostrum ve serum örnekleri, örnek toplama işlemi tamamlanıncaya kadar -18 °C'de saklandı. Daha sonra serum ve kolostrum örneklerinin IgG miktarı SRID (Single Radial Immunodiffusion) yöntemi ile belirlendi. Buzağıların immun yapısının ortaya konulması amacıyla, serum IgG seviyesine göre; IgG seviyesi 800 mg/dl veya daha az olan buzağılar, IgG seviyesi 800 mg/dl ile 1600 mg/dl arasında ve IgG seviyesi 1600 mg/dl'den yüksek olmak üzere 3 gruba ayrıldı. İneklerin kolostrumları ise içerdikleri IgG konsantrasyonuna göre 3200 mg/dl'den altında, 3200-4800 mg/dl arasında ve 4800 mg/dl'den fazla olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Elde edilen bulguların istatistiki değerlendirmesi SPSS programı (versiyon 10.1) ile yapıldı. Aşı uygulamaları sırasında ve sonrasında ineklerde herhangi bir aşı komplikasyonuna rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
56 7. SUMMARY EFFECTIVENESS of VACCINATION on COLOSTRUM and CALF BLOOD SERUM IgG CONCENTRATIONS in PREGNANT COWS The aim of this study, is to investigate the effects of vaccinations on the level of IgG in colostrum and calf blood when administered late periods of pregnancy in cows. The study materials consisted of 40 cows and 40 calves belonging to them. The cows were selected among clinically healty holstein cows. Selected animals divided in to 2 groups; 20 cows and them calves control group and 20 cows and them calves study group. Cows were intramuscularly waccinated with vaccins containing inactive Rota and Coronavirus antigens and E. coli bacterin toxoid twice in 2 weeks on the last 1,5 month of pregnancy. Five ml of colostrum was collected, immediately after the cows gave birth. The calves were made sure they had enough colostrum and 10 ml of blood was collected from v. jugularis after 24 hours from birth. Blood samples were santrifuged for 10 minutes with a speed of 3000 rpm. Colostrum and serum samples were kept at -18 °C untill all samples were collected. Later on, IgG level in serum and colostrum was determined with SRID (Single Radial Immunodiffusion) method. Calves were divided into 3 groups according to the serum IgG levels as follows;The IgG level less then 800 mg/dl, the IgG level between 800-1600 mg/dl and the IgG level more than 1600 mg/dl. Cows were divided into 3 groups according to the colostrum IgG levels as follows; The IgG level less than 3200 mg/dl, the IgG level between 3200-4800 mg/dl and the IgG level more than 4800 mg/dl. The evaluation of results was made with SPSS programme (version 10.1). No complications were met during or after vaccination of cows.