Nano-desenlendirilmiş yüksek verimli silisyum heteroeklem güneş hücreleri
High efficiency silicon heterojunction solar cell enhanced with nano-texturing
- Tez No: 554852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Güneş hücresi teknolojileri güneş hücresinin maliyetini en aza indirgemek ve verimliliğini teorik hesaplanan değere çıkarmak en temel çalışma konuları arasında yer almaktadır. Tez kapsamında, standart yüzey desenlendirme ve nano boyutta desenlendirilmiş katkılanmamış ince tabanlı heteroeklem (HIT) güneş hücreleri üretilmiş, karakterizasyonu yapılmış ve optimize edilmiştir. Standart yüzey desenlendirme (rastgele piramit yapı) alkalin aşındırma yöntemiyle, Si nano yapılar metal destekli kimyasal aşındırma yöntemiyle (MacEtch), güneş hücreleri plazma destekli kimyasal buhar biriktirme (PECVD) ve fiziksel buhar biriktirme (PVD) yöntemleri kullanılarak üretilmiştir. Bu çalışmada, amorf silisyum (a-Si) alttaş üzerinde standart yüzey temizleme işlemleri uygulanmış ve daha sonra kimyasal aşındırma yöntemleri kullanılarak alttaş yüzeyinin nano desenlendirmesi yapılmıştır. Si nano yapıların oluşturulmasında çözelti konsantrasyonu, aşındırma süresi, sıcaklık, bekleme süresi, Si nano yapıların kalınlığı, uzunluğu ve yoğunluğu gibi parametrelerin etkisi incelenmiştir. Daha sonra yüzeyi nano desenlendirilmiş HIT güneş hücresi üretilerek nano desenlendirmenin enerji dönüşüm verimliliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. HIT güneş hücrelerinin fotovoltaik parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Solar cell technologies are one of the most fundamental areas of operation to minimize the cost of solar cells and increase their efficiency to theoretically calculated value, maximum solar cell efficiency. In this thesis, standard surface texture and undoped thin-layer hetero-junction (HIT) solar cells that were texturing in nanoscale were produced, characterized and optimized. Nanostructures chemical etching (metal-assisted electrode-free chemical etching) method was applied by using plasma enhanced chemical vapor coating (PECVD) and physical vapor deposition (PVD) methods for solar cells. In the present study, the standard cleaning procedures were applied to the a-Si slice after that chemical treatment was applied for investigated nano structure on solar cell. The effect of parameters such as solution, concentration, etching time, temperature, standby time, thickness, length and density of nanostructures on forming nanostructures were investigated. Then, the effect of nano structure on energy conversion efficiency was investigated by producing a nanoscale HIT solar cell. The photovoltaic parameters of HIT solar cells were investigated.