Tungsten karbür kesici takımların borlanması ve karakterizasyonu
Boronizing and characterization of tungsten carbide cutting tools
  1. Tez No: 554862
  2. Yazar: TUNA AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tungsten Karbür (WC) günümüzde, kesici takımlarda, sondaj ve tünel açma makinelerinin kazma-delme başlıklarında elmas yerine kullanılmaktadır. Her ne kadar ismi Tungsten karbür olsa da içerisinde belli oranlarda Kobalt (Co) ihtiva etmektedir. Kobalt miktarı arttıkça, aşınma dayanımı da artmaktadır. WC-Co malzemesi, toz metalürjisi yöntemiyle elde edilebilmektedir. Tungsten karbür tozları ile kobalt tozlarının belli oranda karıştırılması ile elde edilmektedir. Bu çalışmada, WC-Co' dan üretilmiş, özellikle sondaj açmada kullanılan makinelerde aşındırıcı olarak kullanılan uçların borlanma özellikleri incelenmiştir. %90 WC ve %10 Co içeren uçlar, 1, 2 ve 3 saat süre ile 900 °C, 1000 °C ve 1100 °C'de borlanmıştır. Borlanma işlemleri tamamlanan numunelerin SEM (Tarama Elektron Mikroskobu) ve optik mikroskop ile mikroyapı incelemeleri, borür tabakası kalınlık ölçümleri, sertlik ölçümleri, kırılma tokluğu ölçümleri, EDS ve XRD analizleri ve son olarak da aşınma testleri gerçekleştirilmiş, literatür ile karşılaştırılmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, Tungsten Carbide (WC) is used in place of diamonds for cutting tools, heads of drilling and tunneling machines for digging and drilling. Although its name is Tungsten carbide, it contains Cobalt (Co) in certain proportions. As the amount of cobalt increases, the wear resistance increases. WC-Co material can be obtained by powder metallurgy method. It is obtained by mixing tungsten carbide powders and cobalt powders in a certain ratio. In this study, the boronizing properties of the inserts used in WC-Co machines, which are used in drilling machines, are investigated. The inserts containing 90% WC and 10% Co were boronized at 900 °C, 1000 °C and 1100 °C for 1, 2 and 3 hours. The samples which have completed the boronizing process, microstructure studies by SEM (Scanning Electron Microscope) and optical microscope, boride layer thickness measurements, hardness measurements, fracture toughness measurements, EDS and XRD analyzes and finally friction tests were performed and compared with the literatüre.