Sarkozin tayini için potansiyometrik sensör geliştirilmesi
Development of potentiometric sensors for the determination of sarcosine
  1. Tez No: 554863
  2. Yazar: NAZİRE ALTUNKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BİRLİK ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sarkozin; serin, kreatin, purin veya glutatyon kaynağı olarak yaşayan hücrelerin metabolik süreçlerinde, kaslarda ve diğer vücut dokularında bulunan doğal bir amino asittir. N-metilglisin olarak da bilinen sarkozin, glisin sentezi ve bozunmasında ara ürün ve yan üründür. Prostat kanseri, kansere bağlı ölümler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sarkozin konsantrasyonunun kan serumu ve idrarda artış göstermesi, prostat kanserinin yayılması sırasında büyük oranda artmakta ve idrarda tespit edilebilen farklı bir metabolit olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle, prostat kanseri erken dönemde tespiti için biyolojik örneklerde sarkozinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır.Bu amaçla, sarkozin tayin edilebilmesi için yüksek hassasiyeti olan, hazırlanması ve prosedürü basit, az maliyeti olan, düşük derişimlere inebilen bir yöntemin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Sarkozin molekülü için yüksek hassasiyete sahip nano-anti-C reaktif protein antibadi (CRP) ve anti-CRP antibadi konjuge grafen oksit (GFOX) polimerleri hazırlanarak, bu polimerlerin potansiyometrik sensör olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. İlk olarak; ANADOLUCA yöntemine dayanan bis(2-2-bipiridil)-bis(metakriolil tirosin)-rutenyum (II) sentezlenmiştir. İkinci aşamada; nano-anti-CRP antibadi için, bis(2-2-bipiridil)-bis(metakriolil tirosin)-rutenyum (II) ile anti-CRP antibadi varlığında çapraz bağlanıp; nano-anti-CRP hazırlanmıştır. Üçüncü aşamada; NHS/EDC çapraz bağlama yaklaşımına göre grafen oksit hazırlanmıştır. Reaksiyon ortamına bis(2-2-bipiridil)-bis(metakriolil tirosin)-rutenyum (II) eklenip; reaksiyondan sonra, ortama anti-CRP antibadi ilave edilmiştir ve anti-CRP-antibadi-GFOX hazırlanmıştır. Son aşamada ise; hazırlanan nano-anti-CRP antibadi katkılı ve anti-CRP-antibadi-GFOX katkılı iki farklı potansiyometrik sensör elde edilmiştir. Hazırlanmış olan potansiyometrik sensörlerin potansiyel yanıtı, pH etkisi, cevap zamanı, seçicilik ve tekrar kullanılabilirlik performansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sarcosine; is a natural amino acid found as a source of serine, creatine, purine or glutathione metabolic processes of living cells in muscle and other body tissues. Sarcosine, also known as N-methylglycine, is intermediate and by-product in the synthesis and degradation of glycine. Prostate cancer ranks first among cancer-related deaths. The increased concentration of sarcosine in blood serum and urine is greatly increased during the spread of prostate cancer and is defined as a different metabolite that can be detected in urine. Therefore, the determination of sarcosine in biological samples to detect prostate cancer early is very important. For this purpose, it is aimed to develop a method which has high sensitivity for the determination of sarcosine, easy to prepare and procedure, low cost and very low concentrations. High sensitivity nano-anti-C reactive protein antibody (CRP) and anti-CRP- antibody conjugated graphene oxide (GFOX) polymers were prepared for the sarcosine molecule and the usability of these polymers as potentiometric sensors was investigated. Firstly; bis(2-2-bipiridil)-bis(metakriolil tirosin)-rutenyum (II) based on the ANADOLUCA method was synthesized. In the second stage; for the nano-anti-CRP antibody, cross-linking in the presence of anti-CRP antibody bis(2-2-bipiridil)-bis(metakriolil tirosin)-rutenyum (II) ; nano-anti-CRP antibody was prepared. In the third stage; Graphene oxide was prepared according to the NHS / EDC cross-linking approach. Bis(2-2-bipiridil)-bis(metakriolil tirosin)-rutenyum (II) was added to the reaction medium; after the reaction, anti-CRP antibody was added to the medium and anti-CRP- antibody-GFOX was prepared. Finally; two different potentiometric sensors were obtained with prepared nano-anti-CRP antibody andanti-CRP- antibody-GFOX. Potential response of potentiometric sensors, pH effect, response time, selectivity and re-usability performances were observed.