Yapıştırma bağlantılı soğutucu boru birleşimlerinde tırtıl çekme (knurling) işlemi ile elde edilen yüzey desenlerinin bağlantı dayanımına etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the effect of knurled surface textures on the adhesive bond strength of refrigerant tubes
  1. Tez No: 554866
  2. Yazar: ALİ GÖKHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kapalı çevrimde çalışan bir soğutma sistemi tasarımında kondenser, evaparatör ve kompresör bağlantılarını yapmak için alüminyum, çelik ve bakır soğutucu borular kullanılmaktadır. Bu boruların içerisinden geçirilen soğutucu akışkan gaz (R600a – R134a v.b.) sayesinde soğutma çevrimi tamamlanmaktadır. Yüksek enerji verimliliğine sahip ürünler tasarlanabilmesi için sistem tasarımında kullanılan boru bağlantılarının yüksek sızdırmazlık ve basınç altında görevlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada, ev tipi buzdolaplarındaki soğutma sistemi elemanlarından olan alüminyum, bakır ve çelik boruların bağlantı yöntemlerinin araştırılması, kullanılan yöntemlerin optimize edilmesi, boru çapı, malzemesi ve bağlantı şeklinin etkisinin deneysel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamındaki çalışmaların sonucunda, üretim prosesinde hata oranı yüksek ve işçiliği kalifiye eleman gerektiren alev ile yapılan lehim bağlantısı yerine çift kademeli özel kompozit yapıştırıcıların da bazı malzemeler için alternatif olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Kullanılan özel yapıştırıcıyla birlikte boruların bağlantı şekillerinin etkisi de incelenmiştir. Buna göre boru üzerinde tırtıl çekme (knurling) işlemi ile elde edilen desenlerin daha iyi şekil bağlantısı sağladıkları da tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre en iyi sonucu veren“yapıştırıcı ve tırtıl desen birleşimi”kullanılarak hazırlanan soğutucu borularla, soğutma performans deneylerinin yapılması ve bulunan birleştirme yönteminin seri olarak üretilebilir hale getirilmesi için çalışmalar planlanmaktadır
Özet (Çeviri)
In a cooling system design which works in closed loop, aluminum, steel and copper refrigerant pipes are used to make condenser, evaporator and compressor connections. The refrigeration cycle is completed by means of refrigerant gas (R600a - R134a etc.) through these pipes. In order to design products with high energy efficiency, the pipe connections used in the system design must perform their duties under high sealing and pressure. In this study, it is aimed to investigate the connection methods of aluminum, copper and steel pipes which are one of the cooling system elements in home refrigerators, to optimize the methods used, to examine the effect of pipe diameter, material and connection shape experimentally. Household refrigerators were preferred as the product group. As a result of the thesis, it has been determined that double stage special composite adhesives can be used instead of solder connection by using flame which has high error rate in the production process and requiring skilled labor. The effect of the connection shapes of the pipes with the special adhesive used was also examined. Accordingly, it was determined that the patterns obtained by the knurling process on the pipe provide better shape connection. According to the results obtained in the study, it is planned to conduct cooling performance tests with the refrigerant pipes prepared using the combination of adhesive and knurling pattern which gives the best result and to make the jointing method that can be produced in series be produced in series.