Development of small molecule Meis inhibitors for mitigating lung cancer growth
Akciğer kanseri büyümesini azaltmak için küçük molekül Meis inhibitörlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 652867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Meis1, MEINOX protein ailesi altında TALE süper sınıf transkripsiyon faktörlerine ait transkripsiyon faktörlerinden biridir. Meis2 ve Meis3 de aynı protein ailesine aittir ve Meis1 ile sırasıyla yüzde 83 ve 66 benzerlik gösteren benzer protein dizilerine sahiptirler. Hematopoetik kök hücreler ve kardiyak rejenerasyonu, Meis1'in rol aldığı iki alandır. Hematopoetik kök hücre regülasyonu ve kardiyak rejenerasyona ek olarak, düzensiz Meis1 ayrıca tümörijenez ile korelasyon göstermiştir. Murin akut miyeloid lösemi modellerinde, Meis1 aşırı ifade edilmiş ve lösemogenezi hızlandırmıştır. Meis1, miyeloid löseminin yanı sıra, akut lenfoid lösemi, prostat kanseri, nöroblastomlar, nefroblastomlar, deri tümörleri, yumurtalık karsinomları ve küçük hücreli olmayan akciğer adenokarsinomu gibi diğer kanser türlerine de katılır. Metastatik hücre adezyon molekülünün ekspresyonu, pankreas kanserinde Meis1 tarafından aktive edildi. Malign periferik sinir kılıfı tümörlerinin hücre hayatta kalması Meis1 ile sağlandı. Ek olarak, nöroblastomlarda, nefroblastomlarda ve yumurtalık karsinomlarında Meis1 upregüle edildi. Meis1'in davranışı hematopoetik kök hücrelerde, kardiyak rejenerasyonda ve farklı tümör tiplerinde farklıdır. Ancak sebebi henüz bilinmiyor. Olası bir açıklama bulmak için moleküler mekanizmanın aydınlatılması gerekir. Bu çalışmanın amacı, küçük moleküllü MEIS inhibitörü olan MEISi-2'nin A549 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri üzerindeki etkisini tanımlamaktır. MEISi-2 uygulamasının hücre proliferasyonunda ve MEIS 1/2/3 gen ekspresyonunda downregülasyona, ancak ROS ve toplam apoptoz seviyelerinde upregülasyona neden olduğunu gözlemledik. Ayrıca IC50 değerini 10 uM olarak belirledik. Tüm sonuçlar birlikte ele alındığında,eğer bu çalışmadan elde edilen veriler daha ileri çalışmalarla desteklenebilirse MEISi-2 potansiyel bir terapötik ajan olabilir.
Özet (Çeviri)
Meis1 is one of the transcription factors belonging TALE superclass transcription factors under MEINOX protein family. Meis2 and Meis3 also belong to same protein family and they all have similar protein sequences with 83 and 66 percent similarities with Meis1, respectively. Hematopoietic stem cells and cardiac regeneration are two fields in which Meis1 has role. In addition to HSC regulation and cardiac regeneration, dysregulated Meis1 is also correlated with tumorigenesis. In murine acute myeloid leukemia models, Meis1 was overexpressed and accelerated leukemogenesis. Apart from myeloid leukemia, Meis1 participates in other types of cancers such as acute lymphoid leukemia, prostate cancer, neuroblastomas, nephroblastomas, skin tumors, ovarian carcinomas as well as non small cell lung adenocarcinoma. Expression of metastatic cell adhesion molecule was activated by Meis1 in pancreatic cancer. Cell survival of malignant peripheral nerve sheath tumors was maintained by Meis1. Additionally, in neuroblastomas, nephroblastomas and ovarian carcinomas, Meis1 was upregulated. The behavior of Meis1 is different in HSCs, cardiac regeneration and different tumor types. However, the reason has not known yet. To find out a possible explanation, molecular mechanism needs to be enlightened. The purpose of this study was to define the effect of MEISi-2, small molecule MEIS inhibitor, on A549 non small cell lung cancer. We have observed that MEISi-2 treatment caused downregulation in cell proliferation and MEIS 1/2/3 gene expression, but upregulation in ROS and total apoptosis levels. Moreover, we have determined IC50 value as 10 uM. Taken together, MEISi-2 could be a potential therapeutic agent if the data obtained from this study could be supported with further studies.