Endüstri 4.0'ın insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the impact of industry 4.0 on human resourcemanagement practices
  1. Tez No: 554906
  2. Yazar: SEHER TAŞKÖPRÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE KUZULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde gittikçe önemi artan bir kavram olan Endüstri 4.0, teknolojinin daha da hızlı gelişmesiyle beraber her alanda görülmeye başlamıştır. Teknoloji, hayatımıza girmesinin ilk yıllarından bu yana, insanoğlunun işini kolaylaştırması amacıyla geliştirilmiştir. Bu bakımdan bu çalışmada Endüstri 4.0'ın insan kaynakları yönetimi alanına etkisi incelenmeye değer görülmüştür. Çünkü Endüstri 4.0 ve beraberinde gelen tüm yenilikler işgücü piyasalarını, dolayısıyla işletmelerdeki insan kaynağını etkilemektedir. Bu bağlamda, bu tez çalışmasının amacı, Endüstri 4.0 ve beraberinde getirdiği yeniliklerin insan kaynakları yönetimi alanındaki etkilerine dair teorisyenlerin öne sürdüğü iddiaların insan kaynakları yönetimi uygulamalarında karşılığının olup olmadığını ortaya koyabilmektir. Bu çalışmada yöntem olarak nitel araştırma deseni kullanılmış ve veriler yapılandırılmış mülakat ile ikincil veri kaynaklarından elde edilmiştir. Yapılandırılmış mülakatta 8 İK uygulayıcısı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler MAXQDA 18 ile analiz edilmiştir. Bu tez çalışmasının sonucunda ise, Endüstri 4.0'ın insan kaynakları yönetimi alanını etkilediği tespit edilmiştir. Endüstri 4.0'ın en fazla etkilediği insan kaynakları fonksiyonları ise iş analizi, insan kaynakları planlaması ve seçme-yerleştirme olarak gösterilebilir. Her alanda dijitalleşmeye olan talep arttıkça ve daha fazla rekabet unsuru ortaya çıktıkça, bu varsayımlar Endüstri 4.0'ın insan kaynakları yönetimi alanını etkilemeye devam edeceğinin sinyallerini vermektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de Endüstri 4.0 alanı yeni olması nedeniyle alana bir katkı yapılmış ve insan kaynakları yönetimi rolünde Endüstri 4.0'ın etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0, which is an increasingly important concept, has started to be seen in every field with the development of technology. Technology has been developed since the early years of our lives, to facilitate the work of human beings. In this respect, the impact of Industry 4.0 on human resources management has been considered worthy of study in this paper. It is because Industry 4.0 and all the innovation that comes with it affects the labor markets, hence the human resources in the enterprises. In this context, the purpose of this study is to determine whether the claims of theorists about the effects of Industry 4.0 and its innovation in the field of human resources management are reflected in human resources management practices. In this study, the qualitative research design was used as a method and data were obtained from the structured interview and secondary data sources. In-depth interviews were conducted with 8 HR practitioners in the structured interview. Interviews were analyzed with MAXQDA 18. As a result of this paper, it is determined that Industry 4.0 affects the human resources management field. The human resources function most affected by Industry 4.0 can be shown as job analysis, human resources planning, and selection-placement. As the demand for digitalization in each area increases and more competitive elements emerge, these assumptions signal that Industry 4.0 will continue to affect the field of human resources management. As a result, 4.0 Industrial area in Turkey made a contribution to the field because of the new human resources and were determined to have the impact of the Industry 4.0 The role of management.