Obsesif-kompulsif semptomların yaşam doyumuna etkisinde algılanan sosyal desteğin aracı rolü
The mediator role of perceived social support in the effects of obsessive compulsive symptoms on life satisfaction
  1. Tez No: 554907
  2. Yazar: YASEMİN ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin yaşam doyumlarının, Obsesif-Kompulsif belirti düzeylerinin ve algıladıkları sosyal destek düzeylerinin demografik özelliklerine göre farklılaşması; ayrıca yaşam doyumları ile Obsesif-Kompulsif belirti düzeyleri arasındaki ilişkide algıladıkları sosyal destek düzeylerinin aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde İstanbul'da bulunan Beykent ve İstinye Üniversitelerinde lisans öğrenimlerine devam eden, yaşları 18-27 aralığında değişen (X ̅=20.63, SS=1.72) 220'si kadın (%55) ve 180'i erkek (%45) olmak üzere, toplam 400 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada, katılımcıların yaşam doyumu seviyelerini belirlemek için Yaşam Doyumu Ölçeği, Obsesif-Kompulsif semptomları değerlendirmek için Maudsley Obsesif-Kompulsif Soru Listesi (MOKSL) ve algılanan sosyal destek seviyesini belirlemek amacıyla Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğinden faydalanılmıştır. Ayrıca, araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin demografik özellikleri araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, kadınların Yaşam Doyumu Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Maudsley Obsesif-Kompulsif Soru Listesinden, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği aile ve arkadaş alt boyutlarından, Maudsley Obsesif-Kompulsif Soru Listesi temizlik ve ruminasyon alt boyutlarından aldıkları ortalama puanların erkeklerin aldıkları ortalama puanlardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, üniversite öğrencilerinin Obsesif-Kumpulsif belirtileri, yaşam doyumu ve algıladıkları sosyal destek düzeleri kardeş sıralarına göre farklılaşmamaktadır. Ayrıca, kırda yasayanların Maudsley Obsesif-Kompulsif Soru Listesi temizlik alt boyutundan aldıkları ortalama puanların kentte yasayanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Obsesif-Kompulsif semptomlar ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin tam aracılık etkisinin olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined that life satisfaction, obsessive-compulsive symptom levels and perceived social support levels of according to demographic characteristics. In addition, the mediator role of social support levels in the relationship between life satisfaction and obsessive-compulsive symptom levels was examined. The study group consisted of 220 females (55%) and 180 (45%) male, whose ages range from 18 to 27 years of age (X ̅= 20.63, SS = 1.72). In order to determine the life satisfaction levels of the participants, the Life Satisfaction Scale, the Maudsley Obsessive-Compulsive Question List (MOCL) to assess obsessive-compulsive symptoms and the Multidimensional Perceived Social Support Scale were used to determine the perceived social support level. In addition, the demographic characteristics of the university students who participated in the study were evaluated with the Personal Information Form prepared by the researcher. According to the findings obtained from the study, women's average of the Satisfaction with Life Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Maudsley Obsessive-Compulsive Questionnaire, Multidimensional Scale of Perceived Social Support from family and friend sub-dimensions, Maudsley Obsessive-Compulsive Question List The scores were higher than the average scores of males. In addition, the average scores of those living in rural areas from the Maudsley Obsessive Compulsive Question List cleaning sub-dimension were higher than those living in the city. The perceived social support in the relationship between obsessive-compulsive symptoms and life satisfaction was also found to have a full mediating effect.