Petrol fiyatı belirsizliğinin Türkiye' nin makro-ekonomik göstergelerine etkisi
Oil price uncertainty effects on macroeconomic indicators of Turkey
  1. Tez No: 554909
  2. Yazar: ÜMMÜHAN MURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Petrol rezervi açısından zengin ülkeler, emtia fiyatlarını referans alarak ekonomik faaliyetlerine şekil vermektedirler. Gelişmekte olan dolayısıyla petrol rezervi açısından zengin olmayan ülkeler ise emtia fiyatlarındaki hareketlenmeler sebebi ile makro düzeyde istikrarsızlıklar yaşayabilme potansiyelini göz önünde tutarak politika geliştirmek durumundadır. Ekonomisi petrol ithalatına bağlı olan ülkeler, uluslararası pazarda yaşanan fiyat dalgalanmalarından olumsuz etkilenmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye gibi petrol ürünleri açısından ithalata bağımlı olan ülkelerde uluslararası petrol piyasasında oluşacak fiyat değişimleri ile belirsizlikler döviz kurlarını etkilemekte ve ülkelerin finansal krize girmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle petrol fiyatı belirsizliğinin cari açık ile diğer makro-ekonomik değişkenler üzerine etkilerinin tespit edilerek ekonomi politikalarının şekillendirilmesinde kullanılması önem teşkil etmektedir. Bu sebeple 1987-2017 yılları arasında Türkiye' de petrol fiyatı belirsizliği incelenerek ekonomik performans üzerine ilişkileri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Rich countries in terms of reserves, share their economic activities taking into account the commodity prices. Developing countries that are not rich in terms of oil reserves, they are developing policies taking into account the potential for macroeconomic instability because of commodity price movements. Countries that dependent on oil imports on their economy, price fluctuations in international markets are also affected. Especially Among developing countries, such as Turkey, in terms of petroleum products imported countries, price fluctuations and uncertainties in in international oil prices affect may cause countries to suffer financial crunch. So it is important that the uncertainties in oil prices is used in shaping economic policies by determining the effects of current account deficit and macroeconomic variables. For this reason between the years 1987-2017 oil prices uncertainty will be assessed by examining the relationship on economic performance in Turkey.