Determination of electromagnetic pollution in living areas and its three-dimensional modeling
Yaşam alanlarında elektromanyetik kirliliğin tespiti ve üç boyutlu modellenmesi
- Tez No: 554968
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI SUNAY GÜRLEYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gelişen teknoloji, teknolojiye artan merak ve artan tüketimle birlikte her geçen gün hayatımıza yeni bir elektrikli cihaz dahil olmaktadır. Bu cihazları kullanım alışkanlığımızdaki artış, çevremizdeki her yeni elektrikli cihazla artan elektromanyetik kirliliğe daha çok maruz kaldığımız anlamına gelmektedir. Gelecekte çok daha fazla olması beklenen elektromanyetik kirliliğin insan sağlığı ve çevresel etkileri üzerine sınırlı bir bilgiye sahibiz. Elektromanyetik kirlilik üzerine yapılan çalışmalar genel olarak insan sağlığına etkilerin belirlenmesi, maruziyet kılavuzları oluşturmak, tasarımlarda uygulanan standartlara uyabilmek gibi konular üzerinde şekillenmiştir. Bu tez kapsamında ise elektrikli cihazlar gerçek hayatta yaygın kullanıldıkları şekilleriyle incelenmiş ve güncel veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Ölçümlere olabildiğince yeni cihazlar eklenmeye çalışılmış ve yaydıkları elektromanyetik kirliliklerin daha iyi anlaşılması için ölçümler üç boyutlu görsellerle desteklenmiştir. Elektromanyetik alan kaynaklarının günden güne etrafımızı daha çok sardığı hayatımızda bizlerin de potansiyel etkiler için önlem alması gerekmektedir. Çalışma kapsamında yapılan ölçümlerin yanı sıra maruz kaldığımız bu alanların etkilerden korunmak için alabileceğimiz önlemlere de yer verilerek son kullanıcıların bilinçlendirilmesi ve yönlendirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, interest in technology and increasing consumption of technology adds new electrical devices to our lives continuously. The increase in these new electrical devices and using of these means that electromagnetic pollution emitted by these devices are surrounding us in each second. We have limited knowledge about the relationship between human health and environmental impacts of electromagnetic pollution. But it is estimated that electromagnetic pollution will be much more in the future. Studies on electromagnetic pollution in literature usually focus on determining the effects of electromagnetic fields on human health, preparing exposure guidelines, and complying with the standards in designs. Within the scope of this thesis, the devices are examined with their common usage in real life and the current data has been tried to be obtained with new electrical devices. Measurements also are supported by three-dimensional visuals to understand better the electromagnetic pollution emitted by these devices. In our life which electromagnetic pollution is increasing from day to day, we also need to take precautions for potential effects. In addition to the measurements carried out within the scope of the study, it is aimed to play a role in raising awareness and directing end users. Recommendations for protection from the effects of these areas have also been shared at the end of thesis.