Sosyal medyanın siyasi iletişim aracı olarak kullanımı: Azerbaycan ve Türkiye 2018 Cumhubaşkanlığı Seçimleri örneği
Use of social media as means of political relations: Experience of Azerbaijan and Turkey during the 2018 Presidential elections
  1. Tez No: 554997
  2. Yazar: FARİD SHAHBAZLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sosyal medya çağımızın en etkili siyasal propoganda aracı olarak görülmekle beraber, medyanın en kullanışlı ve en çok tercih edilen türü haline geldiğini söyelebiliriz. Günümüzde siyasi sürece yön verme açısından en işlevsel araç olarak sosyal medya karşımıza çıkmaktadır. Yani, sosyal medya siyasal aktarım mekanizması rolünü oynamaktadır. Sosyal medya erişilebilirlik bakımından ve siyasiler ile etkileşime geçmenin en kolay yöntemi olma açısından en faal siyasal propoganda aracıdır. Şöyle ki, siyasal örgütlenmenin, siyasal propogandanın ve etkileşimin güçlü olduğu bir ağdır. Özellikle, seçim dönemlerinde veya ülke gündeminde değişiklik yaratan siyasal süreçlerde sosyal medyanın rolü daha ön plana çıkmaktadır. Siyasilerin seçim kampanyalarının önemli bir kısmını da sosyal medya aracılığı ile yapmaktadırlar. Seçimlerde, adayların seçmenleri ile ve genel siyasi kitle ile etkileşiminin daha çok arttığı gözlemlenmiş bir gerçektir. Seçim dönemlerinde bu siyasi süreç ile ilgili tüm aktörlerin sosyal medyada daha aktif boy gösterdikleri bir gerçektir. Bu çalışmada, hem Azerbaycan'da hem de Türkiye'de 2018 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sosyal medyanın etkisinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Her iki ülke liderlerinin ve diğer adayların seçim sürecindeki sosyal medya faaliyetleri ve bu faaliyetlerin sürece etkisi karşılaştırılmıştır. 2018 genel seçimlerinde sosyal ağlardaki durumun seçim sonuçlarına nasıl yansıdığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although social media is seen as the most effective political propaganda tool of our age, it is the most useful and preferred type of media. Today, social media is the most functional tool in guiding the political process. In other words, social media plays the role of political transmission mechanism. Social media is the most active means of political propaganda in terms of accessibility and the easiest way to interact with politicians. It is a network where political organization, political propaganda and interaction are strong. Particularly, the role of social media becomes more prominent in election periods or in political processes that change the agenda of the country. They make a significant part of the election campaigns of the politicians through social media. In the elections, it is observed that the interaction of the candidates with the voters and with the general political group has increased. And it is a fact that all the actors involved in this political process were more active in social media during the election periods. In this study, both in the presidential elections in Azerbaijan in Turkey in 2018 it was aimed to investigate the influence of social media. The social media activities of the leaders of the two countries and the other candidates in the selection process and their impact on the process were compared. In the 2018 general elections, it was evaluated how the situation in social networks is reflected in the election results.