İlaç alerjisi öyküsü olmayan okul çağı çocuklarında penisilin duyarlılığı
Penicillin sensitivity in school-age children without a history of drug allergy
- Tez No: 554998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yapılan son araştırmalara göre, bütün dünyada beta-laktam antibiyotiklerin tüketimi giderek artmaktadır. Beta-laktam antibiyotiklerin kullanımında başlıca sorun alerjidir ve bu grup ilaçlar, ilaç alerjilerinin en sık rastlanılan nedenidir. Yeni araştırmalarda bunlar arasında özellikle ampisilin alerjisinin daha sık görüldüğü rapor edilmektedir. Penisiline bağlı alerjik reaksiyonlar genel toplum içinde %0.7-4 arasında rastlanır; ancak öldürücü anaflaksi reaksiyonları 2/100.000 sıklığının altındadır. Daha önceleri alerjik durumu tespit etmek için deri testleri kristalize penisilin veya sadece PPL ile yapılmakta iken günümüzde daha geçerli ve doğru sonuçlar veren hem PPL hem de MDM içeren solüsyonlar kullanılarak yapılabilmektedir. Çalışmamızda hiçbir ilaç alerjisi öyküsü olmayan okul çağı çocuklarında(6-13 yaş), penisilin duyarlılığı majör(PPL) ve minör(MDM) determinantlar içeren solüsyonlar kullanılarak araştırılmıştır. Deri testleri şu aşamalar takip edilerek uygulanmıştır: 1- Majör determinant(PPL) ile prik deri testi, test negatif ise; 2- PPL ile intradermal test, test negatif ise; 3- Minör determinant(MDM) ile prik deri testi, test negatif ise; 4- MDM ile intradermal test. Her aşamada 20 dk. bekleme süresinin ardından testler yorumlanmıştır. Testlerin yorumlanmasında ödem plağının çapı 0-5 mm. arasında ise test negatif, 5 mm'den büyük ise pozitif kabul edilmiştir. Yukarıda yapılan dört ayrı deri testi işleminden herhangi birinde pozitif sonuç alınan vakalar penisiline duyarlı olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: IgE-mediated acute systemic reactions to penicillin continue to be an important clinical problem throughout the world in spite of every kind of advances in medicine. In this study the prevalence of penicillin sensitivity among children without known drug reactions was researched. Study design: Prick and intradermal skin testing were performed with benzylpenicillol (PPL) and Minor Determinant Mixture (MDM) in 147 children aged 6-13 (mean 8.931.98) years. In addition, sensitivity to some common allergens such as house dust mites and moulds was also tested. Results: The overall frequency of positive skin reactions was 15.6%. a mild anaphylactic rieaction occurred in a child just after testing with PPL. Some of the children were also sensitive to common allergens but these children were not more sensitive to penicillin allergens. Conclusions: We concluded that excessive usage of penicillins and other beta-lactam antibiotics may lead to sensitization of children without clinical symptoms.