Yeni siyasal iletişim aracı olarak sosyal medyanın etkin kullanımı
Effective use of social media as a new political communication tool
  1. Tez No: 822975
  2. Yazar: UĞUR ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TURGAYLI ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde siyasal iletişim, dijital medyanın yükselişiyle önemli bir dönüşüm yaşamaktadır. Özellikle sosyal medya platformları, siyasi partilerin ve aktörlerin kitlelere ulaşma ve etkileşim sağlama stratejilerini kökten değiştirmektedir. Bu dijital dönüşüm, siyasal iletişim alanında tarihsel bir değişimin habercisidir. Geleneksel medya araçlarının sınırlamalarını aşan sosyal medya, siyasi partilerin anında geri dönüş alabilme, hızla yanıt verebilme ve interaktif iletişim sağlama kapasitesini artırmıştır. Bu çalışma AK Parti, MHP, CHP ve İyi Parti'nin Şubat 2023, Mart 2023 ve Nisan 2023 tarihlerindeki Twitter (X) paylaşımlarını incelemektedir. Yapılan araştırma sonucunda AK Parti'nin Twitter (X)'da en fazla takipçiye sahip olduğu ve seçim kampanyaları döneminde diğer partilere göre daha yoğun bir şekilde Twitter (X)'ı kullandığı görüldü. MHP'nin genel başkanlarının fotoğraf ve sözlerini içeren görselli metinleri sıkça paylaştığı, CHP'nin ise videolu metinler, retweetler ve seçim kampanyası için çekilen reklam filmlerini yoğun bir şekilde kullandığı belirlendi. İyi Parti'nin ise retweetler, görselli metinler ve seçim kampanyası için çekilen reklam filmlerini sıkça paylaştığı tespit edildi. Ayrıca, tweet içeriklerinin kategorilere göre dağılımı incelendiğinde, duyuru/bilgilendirme, siyasi mesaj, açılış/proje, toplumsal mesaj, kutlama/farkındalık, ziyaret gibi farklı kategorilerde paylaşımlar yapıldığı görüldü. Her bir parti, kendi stratejileri doğrultusunda bu kategorilerde paylaşımlar gerçekleştirdi.
Özet (Çeviri)
In today's world, political communication is undergoing a significant transformation with the rise of digital media. Particularly, social media platforms are fundamentally altering the strategies of political parties and actors in reaching out to and engaging with the masses. This digital transformation heralds a historic shift in the realm of political communication. Social media, surpassing the limitations of traditional media channels, has amplified the capacity of political parties to receive instantaneous feedback, respond swiftly, and engage in interactive communication. This study examines the Twitter (X) posts of the AK Party, MHP, CHP, and İyi Party in the months of February 2023, March 2023, and April 2023. As a result of the research, it was observed that the AK Parti had the highest number of followers on Twitter (X) and used Twitter (X) more intensively than other parties during election campaigns. It was determined that MHP frequently shared visual texts containing the photographs and words of its presidents, while CHP used video texts, retweets and advertisement films shot for the election campaign intensively. It was determined that the İyi Party frequently shared retweets, texts with visuals and commercial films shot for the election campaign. In addition, when the distribution of tweet contents by categories was analysed, it was seen that posts were made in different categories such as announcement/information, political message, opening/project, social message, celebration/awareness, and visit. Each party posted in these categories in line with their own strategies.