Silindir ile sıkıştırılmış betonlar için kimyasal katkıların etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of chemical admixtures on roller compacted concrete (rcc)
- Tez No: 555017
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER HALDENBİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Üstyapı uygulamaları için silindirle sıkıştırılmış betonun (SSB) kullanımı tüm dünyada artmaktadır. Bu materyal harika teknik ve ekonomik faydalar sunmaktadır. SSB'de kurutucu kıvamı ve yeterli macun eksikliği, taze davranışını diğer beton türlerinden çok farklı kılar. Bu aynı zamanda, uygulamada gösterilmek üzere özelliklerini yeterince tanımlamakta zorluklara yol açmaktadır. Sorunu daha da arttıran şey, SSB üretiminde kullanılan çoklu karıştırma teknolojilerinin kullanılmasıdır. Bu araştırma, SSB'deki bazı kimyasal katkıların etkinliğini belirlemeye çalışır. Betonun işlenebilirliği, uyum, kompaktlık ve ayrışma direnci, işlenebilirlik tutma, su azaltma ve tutarlılıktan oluştuğu düşünülmektedir. Bu özelliklerden bazıları bir test yöntemi kullanılarak tanımlanmıştır. Bunlar, doğrudan kesme testi ile eğilme dayanımı ve basınç dayanımıdır. Ayrıca, tipik bir SSB karışımında 3'ü süper akışkanlaştırıcı tipinde olmak üzere 4 tip kimyasal katkı maddesi test edilmiştir: Nanoment SP - Süper Akışkanlaştırıcılar, Nanoment MR - Orta Kademe Akışkanlaştırıcı, Nanoment HP - Yeni Nesil Süper Akışkanlaştırıcılar ve Nano Aer - Hava Surukleyicidir. Her bir karışımın ayrı faydalar sağladığı ve ayar davranışını ve sonlandırılabilirliği değiştirmek de dâhil olmak üzere taze SSB'nin farklı özelliklerini geliştirdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca belirli bir karışım için, işlenebilirlikteki gelişme, bileşenlerinin birleşme, kompaktlık, tutarlılık, su azaltma, katkı tipi ve dozaj ile bileşik bir fonksiyonudur. Son olarak, bu katkıların ayrı ayrı kullanımında alınacak bazı önlemler ile birlikte bir dizi öneride sunulmuştur. Bu çalışmanın, SSB'nin farklı özelliklerinin daha iyi karakterizasyonuna ve daha fazla güvenle kimyasal katkıların kullanımına yol açacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Use of roller compacted concrete (RCC) for pavement implementations is growing worldwide. RCC offers good technical and economic advantages. The harder density and deficiency of adequate paste in RCC makes its fresh actions very different from other types of concretes. What worsen the problem is the use of numerous mixing technologies used in producing RCC. This research aim to dictate the effectiveness of some chemical admixtures in RCC. The workability of concrete is considered to be composed by the cohesion, compactibility, and segregation resistance, retention of workability, water reduction and consistency. Some of these properties were characterized using a test method. These include the compressive strength and flexural strength with direct shear test. Furthermore, 4 types of chemical admixtures were tested in a typical RCC mixture. These include 3 types of superplasticizers which are Nanoment SP – Superplasticizers, Nanoment MR – Midrange Plasticizer, Nanoment HP – New Generation Superplasticizers, and the other type is Nano Aer – Air Entraining. It is observed that individually each admixture offers distinct benefits and improves different properties of fresh RCC including changing the setting behavior and finishibility. Moreover, for a given mixture, the improvement in workability is a composite function of its components viz. cohesion, compactibility, consistency, water reduction, admixture type and dosage.