Binek araç bagaj hacminin hesaplanması için bir algoritma geliştirilmesi
Developing an algorithm to calculate vehicle trunk volume
  1. Tez No: 555032
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, binek ve ticari araçların bagaj hacimlerinin uluslararası standartlara göre hesaplanabilmesi için bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı içerisinde çalışan bir yerleşim algoritması geliştirilmiş, algoritma kodlanarak örnek modeller üzerinde uygulanmıştır. Dış yüzeyleri ve iç yüzeyleri verilen bagaj geometrik modeli üzerinde, ISO 3832 ve DIN 70020 standartlarında yer alan yöntem referans alınarak bagaj içine konulan hacimsel blokların dik yerleşim düzenlerine göre dizilmesi geliştirilen algoritma ile gerçekleştirilmiş, maksimum sayıda bloğun sığdığı durum bagaj hacmi olarak belirlenmiştir. Bu sayede, yeni araç tasarım sürecinde zaman ve maliyet açısından önemli kazanımlar söz konusu olacak, mevcut durumda fiziksel ortamda manuel olarak yapılan ve zaman alan testler, araç tasarım sürecinde CAD ortamında daha kısa sürede gerçekleştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an algorithm was developed in order to calculate the trunk volumes of vehicles according to international standards. The algorithm was coded inside the CAD model and applied on the example models. Standard blocks are arranged orthogonally inside a given outer and inner surfaces of trunk volume according to ISO 3832 and DIN 70020 standards using developed algorithm. The maximum number of blocks is set as trunk volume. Therefore, there will be significant gains in terms of time and cost in the new vehicle design process. In the current situation, the manual and time-consuming tests in the physical environment can be performed in the CAD environment in the vehicle design process in a shorter time.