Büyük yapraklı ıhlamur (Tilia platyphyllos Scop.)'un çelik ile köklendirilmesinde farklı birey, farklı ortam ve farklı hormon etkilerinin araştırılması
Effects determination of different rootstock, different rooting media, different doses of hormones, on the large-leaved linden (Tilia platyphyllos Scop.) propagation by stem cutting
  1. Tez No: 555034
  2. Yazar: SELİN SANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖMER ÜÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapılan bu çalışma 2018 yılında KTÜ Orman Fakültesi serasında yürütülmüştür. Bu çalışmayla Büyük yapraklı ıhlamurun (Tilia platyphyllos Scop.) adventif sürgünlerinin çelikle köklendirilmesinde farklı bireylerin, farklı köklendirme ortamlarının ve farklı hormon dozlarının etkileri araştırılmıştır. En iyi kök oluşumunu gözlemleyebilmek adına 7 farklı birey, 2 farklı köklendirme ortamı (perlit ve turba) ve IBA hormonunun 2 farklı (1000 ppm ve 3000 ppm) doz kullanılmıştır. Bu gözlemler sonucunda ana kök sayıları, yan kök sayıları, en kısa ve en uzun kök uzunlukları belirlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistik programında değerlendirilip, ilgili testlere tabi tutulmuştur. Yapılan çalışma sonucunda çeliklerin alındığı bireylerin köklenme üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Perlit ve turbadan oluşan köklendirme ortamı incelendiğinde, yan kök sayısı bakımından perlitin ortalama değeri 4.95 adet ile daha verimli olduğu gözlemlenmiştir. Ancak ana kök sayısına göre perlit ve turba arasında önemli bir fark ortaya çıkmamıştır. Bu sonuçlar turba için 3.4 adet iken perlit için 3.68 adet olarak belirlenmiştir. Kullanılan IBA hormonundaki farklı dozların etkisi araştırıldığında 5.21 adet ile 3000 ppm'de en yüksek ana kök ortalaması gözlemlenmiştir. Yan kök sayılarının değerlerine bakıldığında ise, hormonsuz olan çeliklerin 4.97 adet ile daha yüksek ortalamalara sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the greenhouse of KTU Forestry Faculty in 2018. In this study, the effects of different rootstocks, different rooting mediums and different hormone doses were investigated in the rooting of large-leaved linden (Tilia platyphyllos Scop.) adventitious steels. 7 different rootstocks, 2 different rooting media (perlite and peat) and 2 different (1000 ppm and 3000 ppm) doses of IBA hormone were used in order to observe the best root formation. As a result of these observations, main root numbers, side root numbers, minimum and maximum root lengths were determined. The data obtained were evaluated in the SPSS statistical program and related tests were performed. As a result of the study, it was determined that the different trees taken from the steels were effective in rooting. When rooting medium consisting of perlite and peat is examined, it has been observed that the average value of perlite in terms of side root number is more efficient with 4.95 units. However, there was no significant difference between perlite and peat according to the number of main roots. These results were 3.4 for peat, and 3.68 for perlite. When the effect of different doses in the IBA hormone used was investigated, the highest mean root average was observed with 5.21 to 3000 ppm. When the values of the side root numbers were examined, it was determined that the hormones without hormones had higher averages with 4.97 units.