Büyük yapraklı ıhlamur (Tilia platyphyllos scop.) adventif gövde sert çeliklerinin köklenmesinde farklı ortam ve hormon dozlarının etkisi üzerine bir araştırma
A research on effects of different medium and hormone doses on rooting of large-leaved linden's (Tilia platyphyllos scop.) adventive body hardwood stems
  1. Tez No: 633348
  2. Yazar: ÖZLEM AĞIRMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖMER ÜÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Büyük Yapraklı Ihlamur (Tilia platyphyllos Scop.) bitkisinin çelikle üretiminde kullanılan farklı köklendirme ortamlarının ve hormonların köklenme ve kök yoğunluğu üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesine ait Araştırma ve Uygulama Serasında yürütülmüştür. Çalışmada dört farklı köklendirme ortamı (perlit, turba, pomza ve kum) ve üç farklı hormonun farklı dozlarının (%0.5 IBA, %0.8 IBA, %%1 IBA, %0.5 IAA, %0.8 IAA, %1 IAA, %0.5 NAA, %0.8 NAA, %1 NAA) kök yoğunluğu, köklenme yüzdesi, kök sayısı ve kök boyu değerleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Köklenme oranı açısından en yüksek değer %73 ile pomza köklendirme ortamında kontrol çeliklerinde tespit edilmiştir. Kök yoğunluğu açısından en yüksek değer pomza köklendirme ortamında %0.5 IAA işleminde gerçekleşmiştir. En yüksek miktarda kök sayısı 7.38 adet ile perlit köklendirme ortamında %0.5 IAA işleminde oluşmuştur. En uzun ortalama kök boyu değeri 67.43 mm ve en uzun maksimum kök boyu 83.02 mm ile turba köklendirme ortamında %1 IBA işleminden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of hormones and different rooting media used on rooting of the large-leaved lime (Tilia platyphyllos Scop.) plant on rooting and root density. The study was conducted in the Research and Application Greenhouse of Karadeniz Technical University Forestry Faculty. In the study, four different rooting media (perlite, peat, pumice and sand) and different doses of three different hormones (0.5%IBA, 0.8%IBA, 1%IBA, 0.5%IAA, 0.8%IAA, 1%IAA, 0.5%NAA , 0.8%NAA, 1%NAA) effects on root density, rooting percentage, root number and root length values were investigated. The highest value in terms of rooting rate was found in control steels in pumice rooting media with 73%. The highest value in terms of root density was achieved in %0.5 IAA process in pumice rooting media. The highest amount of roots was formed in the perlite rooting environment with 7.38 pieces in %0.5 IAA process. The longest average root length was 67.43 mm and the longest maximum root length was 83.02 mm, obtained from %1 IBA process in peat rooting medium.