Metakaolin ve riyolit kullanımının gecikmiş etrenjit oluşumu üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of metakaolin and rhyolite on delayed ettringite formation
  1. Tez No: 555035
  2. Yazar: SÜMEYYE KARAHÜSEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada metakaolin ve riyolit kullanımının gecikmiş etrenjit oluşumu (GEO) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneysel çalışmada, çimento ağırlığının %5, %10, %15 ve %20'si oranlarında metakaolin ve riyolit ikame edilen harç karışımları hazırlanmıştır. Karşılaştırma yapmak amacıyla ayrıca mineral katkı içermeyen üretimler de yapılmıştır. Hazırlanan harç numunelerine buhar kürü uygulamasının ardından gecikmiş etrenjit oluşumunu hızlandırmak amacıyla Duggan döngüsü uygulanmıştır. Oluşan ürünlerin mikroyapı ve bileşimlerini incelemek amacıyla SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ve EDS (Enerji Dağılım Spektrometresi) analizleri gerçekleştirilmiştir. SEM analizinde, hazırlanan örnekler üzerinde BSE (Geri Saçılımlı Elektron) modunda incelemeler yapılmıştır. Gerçekleştirilen deneysel çalışma ile metakaolin ve riyolitin gecikmiş etrenjit oluşumu üzerindeki önleyici etkisinin dikkate değer olduğu görülmüştür. Bu anlamda metakaoline kıyasla riyolitin daha belirgin önleyici etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu itibarla riyolitin de metakaolin gibi GEO kaynaklı genleşmeyi önlemek amacıyla sektörde kullanılabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of using metakaolin and rhyolite on delayed ettringite formation (DEF) were investigated. In the experimental program, mortar mixtures were produced by replacing metakaolin and rhyolite at ratios of 5%, 10%, 15%, 20% by weight of cement. For comparison, mortar mixtures without mineral additives were also produced. After steam curing, Duggan cycle was applied to the prepared mortar samples in order to monitor the accelerated effect of the test on DEF. To investigate the microstructure and compositions of the products, SEM (Scanning Electron Microscope) and EDS (Energy Dispersive Spectrometer) analysis were performed. In SEM analysis, the prepared samples were investigated via BSE (Backscattered Electron) mode. Based on the experimental results obtained, it has been found that the preventive effect of metakaolin and rhyolite has a pronounced effect on DEF. Compared to metakaolin; rhyolite is more effective in this respect. In this sense, like metakaolin, it is possible to use rhyolite in the sector as an effective preventive mineral in mitigating DEF.