Sulu Konsantrelerin Yangın Söndürücü Olarak Kullanımının Araştırılması
Investigation of use of water concentrates asfire extinguishers
  1. Tez No: 555050
  2. Yazar: ÇETİN KUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yangın Güvenliği ve Yanma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda yangın söndürücü olarak birçok farklı ürün ortaya çıkarılmış, bunların birçoğunun çalışma prensibinin aynı olduğu tespit edilmiştir. Üretilen bu ürünlerin bir birinden ayrışması etkililik, ekonomiklik ve verimlilik hususlarında olmuştur. Bu hususlar çerçevesinde çalışmamızla üretilen yangın söndürme maddesinin yanan katı maddeler üzerine uygulanması ile katı madde bünyesindeki fazla ısı absorbe edilerek katı maddenin soğumasının sağlanması ve kendi kendine ısınarak yeniden tutuşmasının önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Araştırmamızda yöntem olarak yangın söndürücü ürün için karışımında karbonatlar, perboratlar, klörür ve poliakrilatların çeşitli derişimlerde bulunduğu numuneler hazırlanmıştır. Ortaya çıkarılan yangın söndürme maddesi numuneleri yanan ya da yanma tehlikesi bulunan katı maddeler üzerine uygulandığında katı madde yüzeyinde film tabakası oluşturması suretiyle yanıcı gaz çıkışının engellemesi deneyleri yapılmıştır. Yapılan testler TS 862-7 EN 3-7 standartlarına uygun olarak yapılmıştır. Yapılan bu testler sonucunda B sınıfı yangınlar için 113B, A sınıfı yangınlar için 13A testleri başarıyla sonuçlanmıştır. Ortaya çıkan ürünün maliyet etkin olduğu bulunmuş ve orman yangınlarında da kullanılmasının uygun olacağı öngörülmektedir. Bu doğrultuda çalışmamız sonucunda elde edilen yangın söndürme maddesinin orman yangınlarında uygulanması araştırmanın önerisi olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
: In line with the scientific researches, many different products have been produced as fire extinguishers and it has been determined that the working principle of many of them is the same. Although the working principle of these products is the same, the differentiation of the products from each other is about efficacy, economy and productivity. In the framework of these issues, the extinguishing agent produced by in this study was applied to the burning solids and the excess heat in the solid material was absorbed and the solid matter was cooled. It is also aimed to prevent self-heating and re-ignition of the burning substance. In our study, the samples of carbonates, perborates, clorides and polyacrylates in various concentrations were prepared in the mixture of fire extinguishers. When the extinguishing agent samples are applied on solid matters which are burning or burning hazards, tests made to prevent the combustion of flammable gas by forming a film layer on the solid material surface. The tests were carried out in accordance with TS 862-7 EN 3-7 standards. As a result of these tests, 113B for Class B fires and 13A tests for Class A fires were successfully completed. It is envisaged that the product obtained is cost effective and can also be used in forest fires. The investigation of the fire extinguishing agent obtained from the research against to forest fires can be presented as to suggestion of our study.