Flotation investigations on Ni-Cu sulphide ores with pyrrhotite, talc and pre-oxidation issues
Pirotin, talk ve ön oksidasyon sorunlari içeren Ni-Cu sülfür cevherleri üzerindeki flotasyon araştirmalari
- Tez No: 912764
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen's University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kanada'daki Ni-Cu sülfür cevherleri, konumdan konuma değişen karmaşıklıklara sahip olup ciddi işleme sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu tez, oksitlenmiş cevher karışımı ve taze cevher karışımı olmak üzere iki Ni-Cu sülfür örneğinin temel özelliklerinin flotasyonunun deneysel bir araştırmasını temsil etmektedir. Düşük dereceli karışımların davranışında talk, klorit ve pirotin (Po) içeren gang mineralojisi ile ilişkili karmaşıklığın etkilerini daha iyi anlamak için %0.4-0.5 Ni ve %0.5-0.7 Cu miktar tayini için tezgah ölçekli yüzdürme testleri yapılmıştır. %5.8-7.5'teki Po içeriği, pentlandit (Pn) ve kalkopirit (Cp) kombinasyonundan çok daha yüksekti. Reaktifler bir toplayıcı (PIBX) ve bastırıcılar (CMC, DETA, SMBS, YTD ve FTD) içeriyordu. Oksitlenmiş cevher karışımının rengi, taze cevher karışımının koyu gri rengine kıyasla demir oksit türlerinin oluşumu nedeniyle sarımsı kahverengiydi. Oksitlenmiş cevherin sulu karışımının iyonik iletkenlikleri, taze cevher karışımına sahip olanlardan çok daha yüksekti, bu da kullanılan musluk suyuna sahip olandan daha yüksekti. Oksitlenmiş cevherin sulu karışımının pH değeri, asit üreten reaksiyonlar nedeniyle taze cevher karışım durumundan daha düşüktü ve tezgah testlerinde yaklaşık 2.2 kat daha fazla kireç gerektiriyordu. Karakterizasyonun bir parçası olarak Po'nun yanlışlıkla aktivasyonuna neden olabilecek şüphelenilen sülfür ve metal iyonları ölçmek için toluen ve EDTA/DETA kullanılarak ekstraksiyon testleri yapılmıştır. Flotasyon araştırmaları yoluyla, talk/klorit bastırılması için CMC, YT ve FTD ve Po bastırılması için DETA ve SMBS'nin seçilen kombinasyonlarda kullanıldığında etkili olduğu gösterilmiştir. Flotasyon seçiciliği, konsantre tenör/geri kazanım grafikleri ve Po'ya karşı Pn ve Cp'nin göreceli geri kazanımlar kullanılarak değerlendirilmiştir. Ekstrakte edilen sülfür ile çok değişkenli regresyon kullanılarak incelenen konsantrelerin mineralojik bilesimi arasındaki ilişki, oksitlenmiş cevher karışımının toplayıcısız flotasyonu için güçlü korelasyonlar göstermiştir, bu da temel sülfürün öncelikle Pn ve ikincil olarak Cp ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Reaktif sistemlerini ve tanecik boyutu etkilerini içeren flotasyon kinetiği, birinci dereceden modeller kullanılarak analiz edilmiştir. Genel olarak, Po bastırılması için en etkili reaktif formülasyonu SMBS/DETA kombinasyonuydu, ancak YTD de oldukça etkiliydi. Tanecik boyut dağılımının önemli bir faktör olduğu daha ince tane boyutlarının Pn ve Cp geri kazanımının artmasına ancak Po geri kazanımının azalmasına neden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Canadian Ni-Cu sulphide ores vary in complexities from location to location posing serious processing issues. This thesis represents an experimental investigation of the fundamental characteristics and flotation of two Ni-Cu sulphide samples, namely, an oxidized ore blend and a fresh ore blend. Bench-scale flotation tests were conducted to better understand the effects of complexity associated with gangue mineralogy involving talc, chlorite and pyrrhotite (Po) in the behaviour of low-grade blends assaying 0.4-0.5% Ni & 0.5-0.7% Cu. Po content at 5.8-7.5% was much higher than the pentlandite (Pn) and chalcopyrite (Cp) combined. The reagents included a collector (PIBX) and depressants (CMC, DETA, SMBS, YTD & FTD). The colour of the oxidized ore blend was yellowish brown due to the formation of iron oxide species compared to the dark greyish colour of the fresh ore blend. The ionic conductivities of the oxidized ore blend slurry were much higher than those with the fresh-ore blend, which were, in turn, higher than the case with the tap water used. The pH value of the oxidized ore blend slurry was lower than the fresh-ore blend case due to acid-producing reactions, requiring about 2.2 more lime in batch tests. As part of characterization, extraction tests were conducted using toluene and EDTA/DETA to quantify elemental sulphur and metal ions suspected of causing inadvertent activation of Po. Through flotation investigations, CMC, YTD & FTD for depression of talc/chlorite and DETA & SMBS for Po depression were demonstrated to be effective when used in selected combinations. Flotation selectivity was assessed using plots of concentrate grade/recovery and relative recoveries of Po vs Pn and Cp. The relation between extracted sulphur and the mineralogical composition of the concentrates investigated using multivariable regression indicated strong correlations for collectorless flotation of the oxidized ore blend, indicating elemental sulphur is associated primarily with Pn and secondarily with Cp. Flotation kinetics involving the reagent systems and particle size effects were analyzed using the first-order models. Overall, the most effective reagent formulation for Po depression was SMBS/DETA combination, but YTD was also highly effective. Particle size distribution was found to be a significant factor, with finer particle sizes resulting in increased recovery of Pn and Cp but decreased recovery of Po.