Küçük renal kitlelerde açık ve laparoskopik parsiyel nefrektomi sonuçlarımız
Open and laparoscopic partial nephrectomy results in small renal masses
  1. Tez No: 555058
  2. Yazar: AYKUT AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞUR ALTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Küçük renal kitle nedeniyle açık veya laparoskopik nefron koruyucu cerrahi uyguladığımız olgulara ait sonuçlar karşılaştırıldı. Yöntem : Ocak 2001 – Ocak 2010 tarihleri arasında açık parsiyel nefrektomi uygulanan 62 ve laparoskopik parsiyel nefrektomi uygulanan 13 olguya ait veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar demografik özellikleri, tümör boyut ve lokalizasyonları, preoperatif ve postoperatif hemoglobin ve kreatinin değerleri, iskemi süresi, operasyon süresi, JJ stent takılması, komplikasyon, taburculuk süreleri ve patoloji sonuçları bakımından karşılaştırıldılar. Bulgular:Açık parsiyel nefrektomi uygulanan 62 olgunun ortalama yaşı 51 (38-76) iken, laparoskopik parsiyel nefrektomi grubunun ortalama yaşı 56 (32-77) idi (p=0,387). Tümör boyutu değerlendirildiğinde açık parsiyel nefrektomide ortalama tümör boyutu 4.62±2.81cm (1.5-15cm) iken laparoskopik parsiyel nefrektomide 4.19±1.78cm (2-8cm) olarak bulundu (p=0,672). Açık parsiyel nefrektomide Hb miktarında 2.067±1.54 g/dl değişim izlenirken, laparoskopik parsiyel nefrektomide 1.68±1.14 g/dl değişim izlendi (p=0,879). Açık parsiyel nefrektomi olgularında serum kreatininde artış ortalama 0.23±0.2 mg/dl iken, laparoskopik grupta bu oran 0.18±0.2 mg/dl olarak bulundu (p=0,883 ). Laparoskopik grupta ortalama sıcak iskemi süresi 28 dk (14-55), açık parsiyel nefrektomi grubunda ise 17 dk (12-28) olarak bulundu. Laparoskopik parsiyel nefrektomi ortalama operasyon süresi 123 dk (80-200dk) iken açık parsiyel nefrektomi grubunda 93 dk (75-130) idi. Açık parsiyel nefrektomi grubunda ortalama yatış günü 7 gün (3-31 gün), laparoskopik parsiyel nefrektomi grubunda ise 5 gün (2-13 gün) olarak bulundu(p=0,029). Sonuç:Küçük renal kitlelerde parsiyel nefrektomi standart tedavi yöntemi olmakla beraber laparoskopik parsiyel nefrektomi deneyimli ellerde iyi bir tedavi seçeneği olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We compared the results of open or laparoscopic nephron sparing surgery for small renal mass. Materials and Methods: A total of 75 patients underwent partial nephrectomy between January 2001 and January 2010. Of these patients, 62 underwent open surgery (OPN) and the remaining 13 were treated laparoscopically (LPN). Demographic characteristics of patients, tumor size and localization, preoperative and postoperative hemoglobin and creatinine levels,ischemia time, operative time, JJ stent insertion, complications, and pathology results were evaluated. Results: Mean age of the 62 patients who underwent OPN was 51 years (range 38 to 76) and 13 patients who underwent LPN was 56 years (range 32 to77)(p=0,387). The mean tumor size was 4.62±2.81cm (1.5-15cm) in OPN group and 4.19±1.78cm (2-8cm) in LPN group (p=0,672). The mean Hb change was 2.067±1.54 g/dl and 1.68±1.14 g/dl (p=0,879) and serum creatinin change was 0.23±0.2 mg/dl and 0.18±0.2 mg/dl (p=0,883) in OPN and LPN group respectively. The mean ischemia time was 17 min (12-28) in OPN group and warm ischemia time was 28 min(14-55) in LPN group. The mean operation time was 93 min(75-130) in OPN group and 123 min(80-200) in LPN group. The mean hospital stay was 7 days (3-31) at OPNgroup and 5 days (2-13) at LPN group(p=0,029). Conclusion:Although open partial nephrectomy is the gold standard treatment for small renal masses, laparoscopic partial nephrectomy is also a good treatment option with experienced hands.