AÇIK VE LAPAROSKOPİK PARSİYEL NEFREKTOMİNİN KLİNİK, HİSTOPATOLOJİK VE BÖBREK FONKSİYONLARI AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI
OPEN AND LAPAROSCOPIC PARTIAL NEPHRECTOMY CLINICAL, HISTOPATHOLOGICAL AND RENAL IN TERMS OF FUNCTIONS COMPARISON
  1. Tez No: 742029
  2. Yazar: MERT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇAŞKURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Günümüzde küçük böbrek kitlelerinde tercih edilen tedavi yöntemi parsiyel nefrektomidir. Açık parsiyel nefrektominin yanı sıra zor bir yöntem olarak kabul edilen laparoskopik parsiyel nefrektomi de son zamanlarda yaygınlaşmıştır. Biz bu çalışmamızda açık ve laparoskopik parsiyel nefrektomi yaptığımız hastaları klinik, onkolojik ve renal fonksiyonlar açısından karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde Haziran 2004-Şubat 2013 tarihleri arasında açık(APN) veya laparoskopik(LPN) parsiyel nefrektomi yapılmış ve düzenli takipleri yapılan 81 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Demografik, perioperatif ve postoperatif klinik ve laboratuar veriler karşılaştırıldı. Parsiyel nefrektomi yapılırken iskemi uygulanıp uygulanmaması bunun postop renal fonksiyonlara etkisi araştırıldı. Renal fonksiyonlar serum kreatinini ve kreatinin klirensi ile değerlendirildi. Açık ve laparoskopik nefron koruyucu cerrahi spesmenlerinin histopatolojik sonuçları, pozitif cerrahi sınır oranları ve bunların onkolojik sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Currently , partial nephrectomy is the preferred method of small renal tumor's treatment. Laparoscopic partial nephrectomy is accepted as a difficult method nevertheless which has become widespread technic as well as open partial nephrectomy recently. In this study we aimed to compare the oncological ,clinical and renal functional results of patients undergoing open or laparoscopic partial nephrectomy at our center. MATERIAL AND METHODS: Between June 2004 and February 2013 , we retrospectively evaluated 81 patients undergoing open or laparoscopic partial nephrectomy who followed-up regularly. Demographic, perioperative, and postoperative clinical and laboratory data were compared retrospectively. Preferred technic ( Ischemic or nonischemic) and its impact on renal functions were evaluated. Renal function was assessed by serum creatinine and creatinine clearance. Histopathological outcomes and positive surgical margin rates of open and laparoscopic partial nephrectomy and its oncological outcomes were compared.