Böbrek tümörü ön tanısı ile opere edilen hastaların böbrek hücreli kanser dışı patolojilerinin geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of non-renal cell carcinoma pathologies in patients operated for presumed renal tumor
- Tez No: 920676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Böbrek kanseri, erkeklerde tüm malignitelerin %5'ini oluşturan en sık görülen altıncı, kadınlarda ise %3'ünü oluşturan en sık görülen onuncu kanser türüdür. Renal hücreli karsinom (RHK), böbrek kanserlerinin %90'ından fazlasını teşkil etmekte olup, insidansının son yıllarda görüntüleme yöntemlerindeki ilerlemelere bağlı olarak arttığı gözlenmektedir. Tedavi yaklaşımında cerrahi altın standart olarak kabul edilmekle birlikte, özellikle küçük kitlelerde kriyoablasyon, radyofrekans ablasyon ve aktif izlem gibi alternatif yöntemler de uygulanmaktadır.Bu çalışmada, böbrek kitleleri nedeniyle radikal veya parsiyel nefrektomi uygulanan hastalarda benign histolojinin insidansı değerlendirilmiş; benign lezyonlarla ilişkili preoperatif ve klinik parametreler, uygulanan tedavi yöntemleri ve olası etyolojik faktörler incelenmiştir. Yöntem: Bu çalışma, Ocak 2015 – Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Anabilim Dalında renal hücreli karsinom (RHK) ön tanısı ile radikal veya parsiyel nefrektomi uygulanan 396 hastanın patoloji sonuçlarını retrospektif olarak değerlendiren kesitsel bir araştırmadır. Çalışmaya, belirtilen tarihler arasında parsiyel/radikal nefrektomi uygulanan ve RHK ön tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. RHK ön tanısı bulunmayan, preoperatif böbrek biyopsisi benign olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Yaş,cinsiyet, tümör boyutu, sistemik inflamatuar indeks, De Ritis oranı, RENAL skor, benign patolojinin olası belirleyicileri olarak analiz edildi. Benign patoloji ile ilişkili parametreleri belirlemek için logistik regresyon analizi ve ROC analizi yapılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 59,65±12,22 olup, %62,6'sı erkekti.
Özet (Çeviri)
Objective: Renal cancer constitutes 5% of all malignancies in men, ranking as the sixth most common cancer, and 3% in women, making it the tenth most frequent malignancy. Renal cell carcinoma (RCC) accounts for more than 90% of kidney cancers, with an increasing incidence attributed to advancements in imaging techniques. Although surgery is considered the gold standard treatment, alternative approaches such as cryoablation, radiofrequency ablation, and active surveillance are also employed, particularly for small renal masses. This study aims to evaluate the incidence of benign histology in patients who underwent radical or partial nephrectomy due to renal masses, analyze preoperative and clinical parameters associated with benign lesions, assess treatment modalities, and investigate potential etiological factors. Methods: This study is a retrospective, cross-sectional analysis of pathology results from 396 patients who underwent radical or partial nephrectomy with a preoperative diagnosis of RCC at the Department of Urology, İzmir Katip Çelebi University, Atatürk Training and Research Hospital, between January 2015 and October 2023. Patients who underwent partial or radical nephrectomy and had a preoperative diagnosis of RCC were included in the study, Patients with no pre-diagnosis of RCC and benign preoperative kidney biopsy results were excluded from the study. Age, sex, tumor size, systemic inflammatory index, De Ritis ratio, RENAL score, and potential predictors of benign pathology were analyzed. Logistic regression analysis and receiver operating characteristic (ROC) analysis were performed to determine the parameters associated with benign pathology. Results: The mean age of the patients was 59.65±12.22 years, with 62.6% being male.