Sperm morfolojisinin ıcsı(intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu) sikluslarının klinik sonuçları üzerine etkisi
The effect of sperm morphology on the clinical outcomes of icsi(intracytoplasmic sperm injection) cycles
- Tez No: 555063
- Danışmanlar: UZMAN SADİYE EREN, DOÇ. DR. EBRU ÇÖĞENDEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kruger kriterlerine göre bölünmüş farklı sperm morfoloji gruplarında ICSI klinik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal-Metod: Bu retrospektif çalışma Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde gerçekleştirildi. Çalışma 332 intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) siklusunu içermektedir. Ocak 2005 ile Haziran 2009 tarihleri arasında Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran 37 yaş altı primer infertil hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar normal sperm morfolojisi Kruger kriterlerine göre < %4, %4 - %14, > %14 olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrollu over hiperstimulasyonu sonrası ICSI ve embryo transferi yapıldı. Gruplar arasında embriyonik gelişim, döllenme, implantasyon, klinik gebelik ve canlı doğum oranları açısından karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Tüm ICSI sikluslarında, 132 (%39.7) siklusta gebelik oluştu. 132 gebeliğin 92'si doğumla sonuçlandı. Gruplar arasında fertilizasyon oranı, ortalama ikinci ve üçüncü gün sınıf 1 kalite embriyo sayısı, implantasyon oranı, klinik gebelik oranı, canlı doğum oranı bakımından anlamlı fark yoktu. Gebelik pozitif grubu etkileyen faktörler incelendiğinde, sadece transfer edilen ortalama embryo sayısı gebelik negatif grubundan anlamlı düzeyde yüksekti(p=0,0001). Sonuç: Kruger'in kriterlerine dayanan normal morfoloji tanımlamasının ICSI klinik sonuçlarını öngörmediği sonucuna varıyoruz. Bu embriyoloğun ICSI sırasında mikroskop altında en normal görünümlü spermi seçmesiyle açıklanabilir. Aynı zamanda transfer edilen embryo sayısı ile pozitif gebelik sonuçları arasında anlamlı bir ilişki bulduk.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to compare clinical results of ICSI at different sperm morphology subgroups divided according to Kruger's classification system. Materials and Methods: This retrospective study was conducted at Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital IVF Center. The study included 332 intracytoplasmic sperm injection (ICSI) cycles. The patients were under 37 years old with primary infertility who were admitted to IVF Center , from January 2005 to June 2009. The patients were divided into 3 groups according to normal sperm morphology, by looking the criteria of Kruger; lower %4, %4-%14, over %14. After controlled ovarian hyperstimulation ICSI and embryo transfer were done. Between the groups comparisons were done in terms of embryonic development, fertilization, implantation, clinical pregnancy and live birth rates. Result(s): Pregnancy occurred in 132 (39.7%) of all ICSI cycles. Of the 132 pregnacies , 92 was resulted with birth. There was no significant difference between the groups in terms of fertilization rate, the mean number of second and third day grade 1 embryo number, implantation rate, clinical pregnancy rate, live birth rate. When the factors affecting pregnancy positive group were examined, only the mean number of embryos transferred was significantly higher than pregnancy negative group (p=0,0001). Conclusion(s): We conclude that the normal morphology definition based on Kruger's strict criteria does not take place in predicting prognosis at ICSI cycles. This is described as embryologist select the most normal looking sperm cell under microscopes during ICSI.As well as we have found a significant relationship between the number of embryos transferred and positive pregnancy results.