Alerjik rinitte subkutan sistemik immünoterapinin koku fonksiyonlarına etkisinin değerlendirilmesi
Effects of systemic immunotherapy on olfactory function in allergic rhinitis patients
- Tez No: 555064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA USLU COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Allergy and Immunology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Alerjik rinit (AR), hastaların yaşam kalitesini azaltan nazal mukozanın kronik inflamatuar bir hastalığı ve dünya nüfusunun yaklaşık %20'sini etkileyen bir sağlık sorunudur. Koku fonksiyonlarında azalma AR hastalığında beklenen bir bulgudur. AR hastalarında genelde uygulanan tedaviler hastalığı tedavi etmekten çok semptomları hafifletmeye yöneliktir. Sistemik immünoterapi (SİT), AR tedavisinde hastalığın kendisini tedavi edebildiği gösterilen tek tedavi yöntemidir. SİT'in hastaların koku fonksiyonlarını düzeltici etkisi kantitatif bir metodla henüz gösterilmemiştir. Biz sniffin sticks koku testi ile bu hastalardaki koku fonksiyonlarını kantitatif olarak değerlendirip subkutan SİT'in olfaktör sistemdeki etkisini göstererek literatüre sunmak istedik. Çalışmamıza 2010-2011 yılları arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniğinde AR nedeniyle subkutan SİT endikasyonu alan, 13-44 yaş arası 12 hasta dahil edildi. Hastalara tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6. ayda koku fonksiyonunu belirlemek için üç aşamalı sniffin sticks koku testi uygulandı ve koku alma hislerini normalden az, normal veya normalden fazla olarak derecelendirmeleri istendi. Bulgular analiz edilerek tedavi öncesi ve sonrası sonuçlar kendi içinde karşılaştırıldı. Tedavi sonrası ölçülen tüm koku parametre ortalamaların arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis (AR) which impacts the life quality of patients is a chronic iflammatory disorder of the nasal mucosa. AR is a disease that affects approximately 20% of the world population. Olfactory function decreases in AR is seen very often. The conventional treatments can not cure the disease, rather they alleviate and control the symptoms. Systemic immunotherapy (SIT) is the only treatment modality that can cure the disease. However the healing effect of SIT on olfactory detriment hasn't been shown with a quantative method yet. We have intended to measure the olfactory function of these patients with sniffin sticks smell test quantativly and to report this effect of the subcutaneous SIT to the literature. There're 12 patients, ages between 13 and 44, in our research, who had indications of subcutaneous SIT due to AR between 2010-2011 in Şişli Etfal Training and Research Hospital II. Ear Nose Throat and Head Neck Surgery Clinic. We performed three step sniffin sticks smell test to the patients before and six months after the subcutaneous SIT. In addition we have the patients graded the smell perceptions as decreased, as normal or as increased. The results were analysed and compared in between as before and after the treatment. It was shown that all the average scores of smell test parameters rised after the treatment.