Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçu
The crime of preventing the use of union rights
  1. Tez No: 555089
  2. Yazar: AYŞE TANIR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sendika özgürlüğü, hem bireylerin örgütlenme hakkını, hem de sendikaların kendi varlıklarını koruma ve faaliyetlerini serbestçe gerçekleştirebilme hakkını kapsayan geniş bir kavramdır. Gerek ulusal gerekse uluslararası alanda güvence altına alınan sendika özgürlüğünün ceza hukuku alanındaki güvencesi 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle gerçekleşmiştir. 5237 sayılı TCK'nın“Hürriyete Karşı Suçlar”başlıklı bölümünün 118'inci maddesinde düzenlenen“Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçu”iki fıkradan ibaret olup, ilk fıkrada bireysel sendika özgürlüğü, ikinci fıkrada ise kolektif sendika özgürlüğü koruma altına alınmıştır. İnceleme kolaylığı açısından ilk fıkrada düzenlenen suç“Bireysel sendika özgürlüğünün ihlali suçu”; ikinci fıkrada düzenlenen suç ise“Kolektif sendika özgürlüğünün ihlali suçu”olarak ifade edilmiştir. Çalışmamızda, öncelikle sendika özgürlüğü kavramı irdelenerek, ulusal ve uluslararası alanda sendika özgürlüğünün korunmasına ilişkin temel düzenlemelere yer verilmiştir. Suçun incelenmesinde ise özellikle doktrinde farklı yönde görüşlerin olduğu noktalara değinilerek, bu hususlardaki düşünceler açıklanmaya çalışılmıştır. Konunun somutlaştırılması adına da yargı kararlarına sıkça atıf yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılarak, tartışmalı hususlarla ilgili birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Freedom of union is abroad concept that covers both the right of individuals to organize and the right of unions protecting their own assets as well as exercising their activities freely. The guarantee of union freedom secured both at national and internat ional level has been realized by the entry into force of the Turkish Criminal Code No. 5237 in the field of criminal law.“The crime of preventing the use of union rights”is regulated under the article of 118“Offenses Against Freedom”of Turkish Criminal Code No. 5237, consists of two paragraphs, in the first paragraph individual union freedom and in the second paragraph collective union freedom is taken under protection. Interms of ease of examination, the crime in the first paragraph is expressed as“Crime aganist the freedom of the individual union”and the crime in the second paragraph as“Crime aganist the freedom of collective union freedom”. In our study, firstly, the concept of union freedom is examined and the basic regulations related to the protection of union freedom are given in national and international fields. In the evaluation of the crime, especially points of views in different directions in doctrine have been mentioned and the thoughts on these issues have ben tried to be explained. Judicial decisions were frequently referred in order to materialize the issue. In the conclusion section, a general evaluation was made and some suggestions were made regarding the controversial issues.