Başlangıç seviyesi İngilizce hazırlık programının Stake'in uygunluk-olasılık modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of an English Preparatory elementary programme using Stake's Congruence-Contingency model
  1. Tez No: 555107
  2. Yazar: SEDEF NUR YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU YÜCEL TOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir İngilizce Hazırlık Başlangıç Seviyesi programının etkililiğini Stake' in Uygunluk-Olasılık Modeline göre değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda; programın girdileri, süreci ve çıktıları bu modeldeki uygunluk analizine göre değerlendirilmiştir. Araştırma, bir durum çalışmasıdır. Bu araştırmada hem nitel hem de nicel verilerden yararlanılmıştır. Bu çalışmada nitel veriler yazılı belgeler, görüş formları, odak grup görüşmeleri ve Üniversite Bilgi Sistemi'yle; nicel veriler ise anketler ve Üniversite Bilgi Sistemi aracılığıyla edinilmiştir. Araştırmanın verileri iki kaynaktan toplamıştır: çalışma grubu ve ikincil kaynaklar. Araştırmanın çalışma grubunu 368 öğrenci ve 28 öğretim görevlisi oluşturmaktadır. Çalışma grubuna anketler uygulanmış, görüş formları veya odak grup görüşmeleriyle görüşlerine başvurulmuştur. İkincil kaynakları ise yazılı dokümanlar ve üniversite veri tabanından edinilen demografik bilgi, öğretmen gözlem sonuçları ve başarı testleri oluşturmaktadır. Araştırmada toplanan verilerden anketlerin SPSS 22 paket programı kullanılarak frekans, yüzde, ortalama, medyan, mod ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Yazılı belgeler, görüş formları ve odak grup görüşmeleri betimsel analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgularda programın girdi değerlendirmesinde öğrenci özellikleri ve öğretim görevlisi özellikleri açısından uygunluk sağlanmıştır. Öğretim görevlileri sahip olunması istenen mesleki niteliklere büyük oranda sahip olduklarını belirtmişlerdir. Programda hedeflenen öğretim programı ve takip edilen öğretim programı arasında ise öğretim yöntem ve tekniklerine ilişkin bilgilere yer verilmesi dışında uygunluk sağlanmıştır. Programın süreç değerlendirmesinde uygulanan anketlerde öğrenciler ve öğretim görevlileri program sürecine yönelik genel olarak olumlu görüş bildirmişlerdir. Görüş formuyla görüşlerine başvurulan öğretim görevlileri programda içerik yükünün azaltılmasının öğrenci gelişimine daha fazla katkı sağlayacağını belirtmiştir. Öğretmen gözlem sonuçlarına göre öğretim görevlilerinin derste olumlu bir sınıf ortamı oluşturma gibi güçlü yanları olmakla birlikte, öğretmen konuşma zamanını azaltma gibi geliştirilmesi gereken noktalar da vardır. Ara sınav ortalamalarında da öğrencilerin dinleme, dil ve okuma becerilerinde genel anlamda başarılı, yazmada ise daha zayıf oldukları görülmüştür. Programın çıktı değerlendirilmesinde ise öğrenciler programda en çok dil bilgisi ve yazma becerilerinin, en az ise konuşma becerilerinin geliştiğini belirtmişlerdir. Görüşme ve formlarda öğrenciler ve öğretim görevlileri tarafından programın öğrencilerin gelişimine katkı sağladığı unsurlara ilişkin olumlu görüşler belirtilmekle birlikte, daha fazla konuşma ve yaratma/oluşturma etkinliklerine yer verilmesi gibi geliştirilmesi gereken noktaları da dile getirmişlerdir. Son sınav ortalamalarına göre öğrencilerin en başarılı oldukları beceriler okuma ve dinleme, daha az başarılı oldukları beceriler ise dil ve yazma kısımlarıdır. Kur başarı kriterlerine göre kur sonunda kura devam eden 343 öğrenciden 237'si kuru başarıyla tamamlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the effectiveness of an English Preparatory School's Elementary Level English program. This evaluation was carried out according to the Stake's Congruence-Contingency model. The program's antecedents, transactions and outcomes were evaluated using the congruence analysis in the model. The research is a case study and both qualitative and quantitative data were collected. The qualitative data was collected through documents, opinion forms, focus-group meetings and university's database/information system. The quantitative data was collected through questionnaires and university's database/information system. The data in the research came from two sources: participants and secondary data resource. The participants of the research were 368 students and 28 instructors to whom questionnaires and opinion forms were given and/or with whom focus-group meetings were held. The secondary data resources were written documents and demographic information, instructor observation results and achievement tests obtained through the university's database/information system. In the data analysis, all the questionnaires were analyzed using descriptive statistics such as means, frequencies, median, mode and standard deviation with the SPSS 22 package program. The written documents, opinion forms and focus-group meetings were analyzed descriptively. The findings for the evaluation of the antecedents of the program were that the expected student and instructor features were congruent. The instructors stated that they had most of the expected professional features. In the documentation analysis for the intended syllabus characteristics and the existing ones, they were congruent except providing no information about the teaching methods and techniques used. For the evaluation of the transactions of the program, it was found in the questionnaires that the students and the instructors viewed student progress mainly positively and acknowledged the program's contributions to it. In the opinion forms, some instructors underlined some revisions in terms of content and objectives could contribute to student progress more. In the instructor observation results, although the instructors had many strong areas in classroom practices like establishing a positive learning environment, there were also some areas to work on such as decreasing the teacher talk time. The midterm test results showed that the students were stronger in listening, language and reading skills, but weaker in writing. In the evaluation of the outcomes of the program, it was seen in the student questionnaires that their grammar and writing skills developed the most, and their speaking skills the least. In the opinion forms and focus-group meetings, the students and instructors expressed the elements contributing to student language progress; however, they also stated there were certain areas to be revised and improved. such as allocating more time for speaking and designing production activities. The final test results showed that the students were stronger in reading and listening, but weaker in language and writing. The final level success rate of the course is that 237 out of 368 students passed the level.