Baz istasyonları enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılanması
Base stations ensure energy needs with renewable energy sources
  1. Tez No: 555108
  2. Yazar: SEVİM ASLANBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ŞENCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünyamızda ana gündem maddesi olan ve uzun yıllar daha gündemde kalacak olan enerji, dünya için olduğu gibi ülkemiz için de çok önemli bir sorundur. Ülkemiz, enerjide büyük oranda dışa bağımlı olarak her yıl milyarlarca dolar harcayarak enerji ithal etmektedir. Ülkemizin fosil enerji kaynakları bakımından yetersiz olması ülkemizi yeni enerji kaynakları arayışına zorlamıştır. Fosil yakıtlar, karbon salınımı ve çevre kirliliği açısından doğa dostu olmadığı aşikârdır. Araştırmacılar, mevcut enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması için çalışmalar yaparken bir yandan da yenilenebilir enerji kaynaklarında da çözüm arayışları için özveriyle çalışmaktadırlar. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi, ülkemiz için hidroelektrik ile birlikte en baskın enerji üretim kaynakları arasındadır. Ülkemiz, coğrafi konumu bakımından çok yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahiptir. Avrupa Birliği ülkelerinin büyük bir kısmı, tüketicileri güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretiminde bilinçlendirme çalışmaları yaparak birçok teşvik mekanizmalarıyla çeşitli imkânlar sunmakta ve yaygınlaştırılmasını sağlamaktadır. Ülkemizde de bu tür teşvik ve bilgilendirme çalışmalarına son dönemde hız verilmiştir. Bu çalışmada güneş enerjisi ile beslenen örnek bir baz istasyonu sistemi tasarımı yapılmıştır. Isparta ili sınırları içinde Yalvaç/Tokmacık kırsal alanda kurulacak GSM baz istasyonunun güç ihtiyacını karşılanması için PV sistemi tasarımı yapılmıştır. Sistemin akü kapasitesi ve panel sayısı belirlenerek maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, which is the main agenda item in our world and will remain on the agenda for long years, is a very important problem for our country as well as for the world. Our country is importing energy by spending billions of dollars every year as energy dependent on foreign countries. The insufficiency of our country in terms of fossil energy sources has forced our country to seek new energy sources. It is obvious that it is not environmentally friendly in terms of fossil fuels, carbon emissions and environmental pollution. Researchers work hard to make more efficient use of existing energy resources, while working hard to find solutions for renewable energy sources. Solar energy, which is one of the renewable energy sources, is among the most dominant energy production sources for our country with hydro electricity. Our country has a very high solar energy potential in terms of its geographical location. A large part of the European Union countries, by making efforts to raise awareness of solar energy in the production of electricity from solar energy, provides various opportunities and dissemination through various incentive mechanisms. In our country, such incentives and information activities have been accelerated in the last period. In this study, a sample base station system fed by solar energy was designed. In the province of Isparta, the PV system was designed to meet the power needs of the GSM base station to be established in the rural area of Yalvaç / Tokmacık. The cost of the system was determined by determining the battery capacity and number of panels.