Dijital ortamda gazetecilik ve haber dili
Digital journalism and the language of the news
- Tez No: 555115
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖNENÇ YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
İnsan doğası gereği çevresinde olan bitenler hakkında geçmişten itibaren bilgi sahibi olmak istemiştir. Gutenberg'in modern matbaayı icadıyla birlikte günümüz haberciliğinin temelleri atılmıştır. Böylece haber günümüzde bireysel ve toplumsal yaşamın bir parçası haline dönüşmüştür. Haber sayesinde bireylerin bilgilenmesi sağlanmaktadır. Haber için haber olma değeri ne kadar önemli ise haberin sunum şekli de o kadar önemlidir. Böylece haber dili ortaya çıkmıştır. Haber dili sözlü ve yazılı basında farklılık göstermektedir. Bilgi iletişim teknolojilerinin gelişmesinin sonucunda internetin ortaya çıkmasıyla dijital ortamda gazeteciliğin de temelleri atılmıştır. Dijital ortamda habercilik gazetecilerin yeni bir mecra olarak kullanıma giren internetin gazetecilik için de kullanılabileceğinin farkına varmasıyla ortaya çıkmıştır. Dijital ortamda haberciliğin yaklaşık 25 yıllık bir tarihi vardır. Dijital ortamda gazetecilik ile haber merkezi süreçlerinde de değişimler yaşanmıştır. Önceleri geleneksel medya için üretilen haberler medyanın web sayfasına taşınırken adım adım gelişerek haber blogları, video bloglar ve foto bloglar artık haber sunumu haline gelmiştir. Böylece yeni gazetecilik türleri de ortaya çıkmıştır. Dijital ortamda habercilik ile geleneksel medyadaki habercilik birbirinden oldukça farklıdır. İnternet haberciliği ile interaktif habercilik ön plana çıkmıştır. İnternet haberciliği daha hızlı, maliyeti daha düşük, ses ve görüntü haber ile birlikte kullanılabilmekte, arşive ulaşmak daha kolay olmakla birlikte okuyucuya zaman ve mekan sınırı tanımamaktadır. Dijital ortamda habercilik ile okuyucunun oldukça fazla kazanımı vardır. Okuyucu ücretsiz şekilde bilgi edinip, okuduğu habere yorum yazarak da katılım sağlamaktadır. Sosyal medyada gazetecilik ile birlikte okuyucu dünyanın dört bir yanından anında haberdar olmaya başlamıştır. Dijital ortamda habercilik ile çeşitli haber yazım teknikleri de geliştirilmiştir. En çok kullanılan teknik ise ters piramit tekniğidir. Dijital ortamda gazetecilik için haber dili özellikleri de basılı gazeteden farklıdır. Haberin internet ortamında öz, anlaşılır ve açık olması gerekmektedir. Bununla birlikte dijital yazı işleri de geleneksel medyadan farklıdır. Sıradan bir vatandaş bile dijital yazı işlerine haber ve yorum göndermektedir. Bu bilgiler ışığında Milliyet, Hürriyet gazeteleri web sayfaları ve ensonhaber.com haber sitesinden 1 Kasım – 15 Kasım 2015 tarihleri ve 1 Kasım – 15 Kasım 2018 tarihlerinden rastgele birer haber seçilerek haber dili ve yazım teknikleri incelenmiştir. Sonuç olarak dijital ortamdaki gazetecilik gün geçtikçe gelişmeye ve değişmeye devam edecektir. Anahtar Kelimeler : (İnternet gazeteciliği, dijital medya, sosyal medya, geleneksel medya, gazeteler)
Özet (Çeviri)
Human beings always wanted to know what was happening around as an part of their nature. The reporting of today is based on invention of Gutenberg's the modern printing press. So the reporting became a part individual and social life of today. The individuals are being informed with news. The more important the news is, the more important is the way in which the news is presented. This created a new way of reporting the news. The way reporting is changing depending on the verbal press and printed press. With the emergence of internet as a result of the development of information communication technologies, the foundation of journalism in digital media has been laid. Digital journalism has emerged when journalists become aware of the use of the Internet as a new medium for journalism. Digital reporting / journalism has the history of almost 25 years. There have also been changes in journalism and news center processes in digital media.Previously, while news which were made for traditional media were published on web sites, now news blog, video blogs and photo blogs are being used for news presentations developing step by step.Thus, new types of journalism have emerged. Digital media reporting and traditional media reporting are quite different.Internet journalism and interactive journalism have come to the forefront.Internet journalism can be used faster, cost lower, audio and video news, while it is easier to reach the archive and does not recognize time and space limits to the reader.Internet journalism can be used faster, cost lower, audio and video news, while it is easier to reach the archive and does not recognize time and space limits to the reader. With the digital media, the reader has quite a lot of gain.The reader gets free information and participates in the news by writing comments for news.The reader is instantly aware of the world, with the help of journalism in social media.Various news writing techniques have been developed with journalism in digital media.The most commonly used technique is the inverse pyramid technique. News language features for journalism in digital media are also different from printed newspapers.The news must be short, clear and understandable.However, digital editorial works are different from traditional media.Even an ordinary citizen sends news and comments to the news on digital media. In the light of this information, news stories and writing techniques were examined randomly from November 1 - November 15, 2015 and November 1 - November 15, 2018 at Milliyet, Hürriyet newspapers web site and from the news site of ensonhaber.com. As a result, digital journalism will continue to evolve / develope and change day by day. Keywords : (İnternet journalism, digital journalism, social media, traditional media,newpapers)