Toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında kadına yönelik şiddetin medyada temsili: Sıla Gençoğlu vakası
Media representation of violence against women in the context of gender equality: The case of Sıla Gençoğlu
  1. Tez No: 624834
  2. Yazar: FATMA ABDUKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, Yeni Akit ve Hürriyet gazetesinin resmi web sitesinde yayınlanan Sıla Gençoğlu'na uygulanan şiddet iddialarına ilişkin haber metinleri çözümlenmiştir. İlgili haber metinleri gazetelerin 1-5 Kasım 2018 tarihleri arasındaki zaman dilimi ile sınırlandırılmıştır. Bu zaman diliminde Yeni Akit gazetesi 8 haber, Hürriyet gazetesi 16 haber yayınlamıştır; bu yayınlanan haberlerden her iki gazeteden 4 haber örneklem incelemesi olarak teze dahil edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, farklı yayın politikalarına sahip olan Yeni Akit ve Hürriyet gazetelerinin dijital ortamda yayınladığı ilgili haber metinlerini karşılaştırılmalı olarak incelemek. Öte yandan da kadına yönelik şiddet haberinde, kadın ve erkeğin nasıl temsil edildiğine ve cinsiyet eşitsizliğinin haber metinlerinde örtük ya da açık bir biçimde nasıl kurgulandığına yönelmiştir. İncelenen haber metinleri, feminist bir yaklaşımla ele alınmış ve Teun Van Dijk'ın eleştirel söylem çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çözümleme sonucunda, İki gazetenin de kadını olumsuzlayan, ikincilleştiren, ötekileştiren, ayrımlaştıran bir profille temsil ettiği, buna karşılık erkeği ise negatif alandan uzaklaştıran, saklayan, aklayan, masumlaştıran, pozitif ve hoş gösteren bir profille temsil ettiği saptanmıştır. Hürriyet gazetesi kadın ile erkek arasındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini haber metinlerinde daha çok örtük bir biçimde sunarken; Yeni Akit gazetesi ise daha açık bir şekilde sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the news texts about the allegations of violence against Sıla Gençoğlu published on the official website of Yeni Akit and Hürriyet were analyzed. The relevant news texts are limited to the time period of the newspapers between November 1 and 5, 2018. During this period, Yeni Akit newspaper published 8 news and Hürriyet newspaper published 16 news; 4 news articles from both newspapers were included in the thesis. The main purpose of this study is to examine comparatively the news articles published in the digital media of Yeni Akit and Hürriyet newspapers with different publishing policies. On the other hand, in the news of violence against women, it is directed to how women and men are represented and how gender inequality is implicitly or explicitly constructed in the news texts. The analyzed news texts were handled with a feminist approach and analyzed by Teun Van Dijk's critical discourse analysis method. As a result of the analysis, it was found that both newspapers represented a profile that negates, subordinates, marginalizes and differentiates women, whereas it represents a profile that removes, hides, launderes, innocates, positively and pleases the man from the negative area. While Hürriyet presents gender inequalities between men and women more implicitly in the news texts; Yeni Akit newspaper is more clearly presented.