Bozkır kavimlerinde bilim ve düşünce hayatı (başlangıçtan uygur dönemi sonuna kadar)
The life of sience and thought in steppe tribes (from the beginning to the end of the Uygur period)
- Tez No: 555114
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bozkır coğrafyasında kendilerine has üstün Türk kültürünün gelişimini sağlayan ve tarihî süreçte dağıldıkları farklı coğrafyalarda bu kültürü zenginleştirerek yaşatan Bozkır kavimleri, dünya medeniyetinde kalıcı izler bırakmayı başarmıştır. Yaşadıkları coğrafyalarda birçok devlet kurup siyasî anlamda önderlik eden Bozkır kavimlerinin çevre kültürlerle etkileşimi sonucu zenginleştirdiği bu kültürel atmosferde bilimsel katkıları da hem Türk tarihi açıdan hem de dünya tarihi açısından oldukça dikkat çekicidir. Bozkır coğrafyasında ve dağıldıkları coğrafyalarda yaşam tarzlarının kendilerine sunduğu şartlar ve ihtiyaçlardan doğan“hayatı kolaylaştırıcı yöntem arayışları”Bozkır kavimlerinde bilimi geliştirmiştir. Çeşitli hastalıklara karşı uygulanan tedavi yöntemleri, mumyalama, hayvancılık ve madencilik ile ilgili gelişen teknik bilgiler ve yöntemler vb. örnekler Bozkır kültüründe bilimsel bilginin üretildiğine dair önemli kanıtlardan birkaçıdır. Türklerin bozkır yaşamlarında yaptıkları savaşlar, kahramanlıkları destanlara konu olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Türk toplumunu anlamada destanlar önemli kültürel değerlerdir. Bozkır coğrafyasında yaşayan Türklerin düşünce yapıları da inanışları ve yaşam tarzlarına göre şekillenmektedir. Dini inanışları gereğince kainatın bir düzen içinde olduğuna inanmışlar ve düzen hayatları için son derece önem teşkil etmektedir. Türklerin bozkır coğrafyasında güçlü devletler kurdukları tarih boyunca bilinmektedir. İşte bu hakimiyet anlayışı düşünce hayatlarının şekillenmesi sonucunda meydana gelmiştir. Bu çalışma da bozkır kavimlerinin Uygur döneminin sonuna kadar bilim hayatına katkıları ve düşünce yapıları ortaya konulmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
The steppe tribes, which provided the development of their unique Turkish culture in the geography of steppe and which have enriched this culture in the different geographies in the historical process, succeeded to leave permanent traces in the civilization of the World. The scientific contributions of the steppe tribes, who have founded many states in their geographies and enriched them as a result of their interaction with the surrounding cultures, are remarkable in terms of both Turkish history and World history. Science has developed in the steppe tribes thanks to seeking 'the life facilitating method' which arise from the conditions and needs in the geographies they are dispersed. There isconsiderable evidence that scientific knowledge is produced in the steppe culture. These are the methods of treatment applied to various diseases, mummification and technical knowledge and methods related to animal husbandry and mining. The battles waged by the Turks in the steppe lives have reached to the present day as the subject of their heroic epics. Epics are important cultural values in understanding Turkish society. The minds of Turks living in the geography of steppe are shaped according to their beliefs and lifestyles. According to their religious beliefs, they believed that the universe was in order, and the order was of utmost importance for their lives. It is known throughout the history of the Turks that they established strong states in the steppe geography. This conception of dominance occurred as a result of the shaping of thought life. In this study, the contribution of the steppe tribes to the life of science until the end of the Uighur period and thought structures were tried to be put forward.