Evde bakım hizmeti alan yaşlı bireylerin akılcı ilaç kullanımı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examining the rational drug use of elderly individuals receiving home care service and the affecting factors
  1. Tez No: 555169
  2. Yazar: İLYAS YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ERSİN, DOÇ. DR. ELİF OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma evde bakım hizmeti alan yaşlı bireylerin akılcı ilaç kullanımı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Şanlıurfa ili Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesi ve Balıklıgöl Devlet Hastanesi Evde Bakım Birimlerinin hizmet verdiği bölgelerde Ekim 2016 - Mayıs 2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 320 birey oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Anket Formu, Standardize Mini Mental Test (SMMT), Eğitimsizler İçin Standartize Mini Mental Test (SMMT_E) kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri yaşlı bireylerin ilaç kullanım durumları olup, bağımsız değişkenleri sosyo- demografik özellikler, genel sağlık durumu ile ilgili değişkenler, ilaç kullanımı ile ilgili değişkenlerdir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki kare analizi, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi yapılmıştır. Harran Üniversitesi Etik Kurulu'ndan, ilgili kurumlardan ve çalışmaya katılacak olan bireylerden izin alınmıştır. Yaşlı bireylerin %54.1'i hastalanınca ilk olarak doktora gittiği, %59.7'sinin sadece hastalanınca doktora gittiği, %85'inin herhangi bir kronik hastalığının olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted descriptively for the purpose of examining the rational drug use of elderly individuals receiving home care service and the affecting factors. It was carried out in the regions where Mehmet Akif Inan Training and Research Hospital and Balikligol Public Hospital Home Care Units render service in the province of Sanliurfa between October 2016 - May 2017. Sample of the study consisted of 320 individuals. Data were collected using; Questionnaire Form, Standardized Mini Mental Test (SMMT) and Standardized Mini Mental Test for Illiterate (SMMT_E). While the dependent variables of the study were drug use conditions of elderly individuals; the independent variables were socio-demographic characteristics, variables concerning general health status and variables concerning drug use. The data were evaluated using SPSS 16.0 package software and analyzed using descriptive statistics, chi-square analysis, independent samples t-test and variance analysis. Permissions were obtained from the Ethical Committee of Harran University, relevant institutions and from the individuals who would participate in the study. It was determined that 54.1% of the elderly individuals immediately went to the doctor when they got sick, 59.7% went to the doctor only when they got sick and 85% had any chronic disease.