Exploring the moderating roles of cognitive flexibility, gender, and Big Five personality dimensions on the relationship between prejudice and depression
Önyargı ve depresyon arasındaki ilişkide cinsiyetin, bilişsel esnekliğin ve Beş Faktörlü kişilik özelliklerinin aracı rolü
  1. Tez No: 555218
  2. Yazar: OZAN CEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Depresyon ve önyargı, sırasıyla klinik psikologlar ve sosyal psikologlar tarafından yoğun şekilde incelenmiş iki kavramdır. Literatür taraması, bu iki kavramın altında yatan bilişsel mekanızmaların temel olarak aynı olduğunu öne süren, depresyon ve önyargıya bütüncül bir bakış açısı önerisini göstermiştir. Depresyon ve önyargıya bütüncül bakıştan yola çıkarak, bu çalışmanın ana önerisi, belirli koşullar altında bir birey daha üst seviyede önyargılı olduğunda, aynı zamanda daha üst seviyede depresyonun gözlemlenmesi gerektiğidir. Önyargı ve depresyon arasında gözlemlenecek bu olumlu ilişkinin üç aracı yoluyla gerçekleşebileceği önerilmiştir. Bu üç aracı sırasıyla, cinsiyet, bilişsel esneklik ve beş faktörlü kişilik özellikleridir. Çalışmanın verisi 304 katılımcıdan toplanmıştır. Katılımcıların 234'ü kadın ve 70'i erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 25.45 (SD= 9.25) olarak saptanmıştır. Katılımcıların depresyon düzeyini ölçmek için Beck Depresyon Envanteri kullanılmıştır. Önyargı seviyesi Samimiyet ve Yeterlilik Ölçekleriyle ölçülmüştür. Bilişsel esneklik seviyesinin ölçülmesi ve Beş Faktörlü kişilik özelliklerinin belirlenmesi için sırasıyla Bilişsel Esneklik Envanteri ve Beş Faktörlü Ölçek kullanılmıştır. Yapılan aracı analizi, erkek katılımcılar için artan önyargı düzeyinin artan depresyon düzeyini yordadığını göstermiştir. Ek olarak, Beş Faktörlü kişilik özelliklerinden düşük seviyede dışadönüklük ve yüksek düzeyde yumuşak başlılığa sahip olan katılımcılarda artan önyargı düzeyinin depresyon düzeyini yordadığı gözlemlenmiştir. Sonuçlar literatür taraması göz önüne alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depression and prejudice are two concepts that are extensively studied by clinical and social psychologists, respectively. The literature review shows that there is an integrated perspective on depression and prejudice which argues that the underlying cognitive processes are essentially same for these concepts. Grounded in this idea, the main argument of this current thesis is that, when an individual has higher level of prejudice, he/she would be more likely to has higher levels of depression under certain circumstances. Three moderators were included in this current thesis to explore the proposed relationship between prejudice and depression. Those moderators are cognitive flexibility, gender, and big five personality dimensions. Data was collected from 304 participants. 234 of the participants were female, and 70 of the participants were male. The mean of the age of participants was 25.45 (SD= 9.25). The Beck Depression Inventory was included for measuring the depression level of the participants. For measuring prejudice, the Competence and Warmth Scales were used. The Cognitive Flexibility Inventory and the Big Five Inventory were included for measuring the level of cognitive flexibility and Big Five personality dimensions, respectively. Moderation analyses indicated that the proposed positive association between prejudice and depression was observed for the male participants. Moreover, the positive association between prejudice and depression was observed for the participants who have lower levels of Extraversion, and higher levels of Agreeableness separately. The results were discussed in the light of literature review.