The role of epistemic trust in common mental health disorders and their treatment
Yaygın ruh sağlığı bozukluklarında ve tedavilerinde epistemik güvenin rolü
- Tez No: 1007977
- Danışmanlar: PROF. DR. PETER FONAGY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Doğası gereği sosyal olan insan zihni, karmaşık sosyal işbirliklerine olan bağımlılığımızla birlikte, kültürel bilgi aktarımının asli rolünün önemini ortaya koymaktadır. Zihin Kuramı Teorisindeki son gelişmeler, epistemik güvendeki bozulmaların çok çeşitli psikopatolojilerde bir kırılganlık faktörü olarak hizmet edebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, kişilik bozukluklarıyla olan ilişkilerine rağmen, epistemik güven bozulmalarının çeşitli klinik durumlar ve bunların tedavileri üzerindeki daha geniş etkileri yeterince araştırılmamıştır. Bu tezin temel amacı, Yaygın Ruh Sağlığı Bozuklukları (YRSB) olan yetişkinlerde epistemik güvenin psikopatoloji ve psikoterapi sonuçları üzerindeki rolünü araştırmaktır. Bölüm 1, gelişimsel psikopatoloji çerçevesinde epistemik güvenin kavramsal bir incelemesini sunmakta, mevcut ampirik kanıtları eleştirel bir şekilde değerlendirmekte ve sonraki bölümler için araştırma sorularını şekillendiren önemli boşlukları tanımlamaktadır. Bölüm 2, algılanan tedavi güvenilirliği, terapist güvenilirliği ve psikoterapi sonuçları arasındaki ilişkiyi araştıran sistematik bir inceleme ve meta-analiz sunmakta ve potansiyel bir düzenleyici değişken olarak güvenilirlik değerlendirmelerinin zamanlamasına vurgu yapmaktadır. Bölüm 3, Epistemik Güven, Güvensizlik ve İnanılırlık Ölçeği'nin klinik geçerliliğine odaklanmakta ve Yaygın Ruh Sağlığı Bozuklukları olan klinik bir topluluk ile toplum temelli bir kontrol grubu arasındaki epistemik duruş farklılıklarını (epistemik güven, güvensizlik ve inanılırlık) araştırmaktadır. Bölüm 4, epistemik güven ile zihinselleştirme kapasitesi, kişilerarası sorunlar ve duygu düzenleme güçlükleri gibi Yaygın Ruh Sağlığı Bozuklukları olan kişiler ilgili temel psikolojik durumlar arasındaki ilişkileri incelemektedir. Bölüm 5, zihinselleştirme ve epistemik güvenin tedavi sonuçları, terapötik ilişki ile bağlantıları ve tedaviyi bırakma ile ilgili yordayıcı rollerini araştırmaktadır. Son olarak, Bölüm 6, epistemik güvenin Yaygın Ruh Sağlığı Bozuklukları kapsamında psikopatolojiyi ve tedavi süreç ve sonuçlarını nasıl etkilediğine dair içgörüler sağlayarak bulguları klinik ve araştırma çıkarımlarıyla ilişkili olarak tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The inherently social nature of human cognition, intertwined with our reliance on complex social collaborations, underscores the fundamental role of cultural knowledge transmission. Recent advancements in mentalizing theory suggest that disruptions in epistemic trust may serve as a vulnerability factor across a wide range of psychopathologies. However, despite its associations with personality disorders, the broader implications of epistemic trust disruptions across various clinical conditions and their treatments remain underexplored. The primary aim of this thesis was to investigate the role of epistemic trust in psychopathology and psychotherapy outcomes among adults with common mental health disorders (CMHDs). Chapter 1 offers a conceptual review of epistemic trust within the developmental psychopathology framework, critically evaluating the current empirical evidence and identifying significant gaps that shaped the research questions for the subsequent chapters. Chapter 2 presents a systematic review and meta-analysis exploring the relationship between perceived treatment credibility, therapist credibility, and psychotherapy outcomes, with an emphasis on the timing of credibility assessments as a potential moderating factor. Chapter 3 focuses on the clinical validation of the Epistemic Trust, Mistrust, and Credulity Questionnaire and investigates differences in epistemic stances (epistemic trust, mistrust, and credulity) between a clinical cohort with CMHDs and a community-based control group. Chapter 4 examines the associations between epistemic trust and key psychological constructs relevant to CMHDs, such as mentalizing capacity, interpersonal problems, and emotion regulation difficulties. Chapter 5 investigates the predictive roles of mentalizing and epistemic trust regarding treatment outcomes, their connections with the therapeutic relationship, and treatment disengagement. Finally, Chapter 6 discusses the findings in relation to their clinical and research implications, providing insights into how epistemic trust influences psychopathology, therapeutic processes, and outcomes in the context of CMHDs.