The relationship between mindfulness and creativity in the workplace: Exploring the roles of intrinsic motivation, cognitive flexibility and supervisor support
İşyerinde bilinçli farkındalık ve yaratıcılık arasındaki ilişki: İçsel motivasyon, bilişsel esneklik ve yönetici desteğinin rollerinin araştırılması
  1. Tez No: 911229
  2. Yazar: FATMA HALİDE KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzün rekabetçi yaratıcı endüstriler ortamında, kurumsal inovasyonu ve büyümeyi desteklemek için çalışanların yaratıcılığını teşvik etmek kritik bir rol oynamaktadır. Şirketler, yaratıcılığın bireysel öncülleri hakkında daha fazla bilgi edindikçe, çalışanların yaratıcılığını geliştirmek için daha etkili planlamalar yapabilirler. Bu bağlamda, bilinçli farkındalık (mindfulness) yaratıcılığın geliştirilmesinde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, bilinçli farkındalığın yaratıcı endüstrilerdeki spesifik etkileri ve bu etkilerin arasındaki mekanizmalar yeterince araştırılmamıştır. İlgili tez, literatürdeki söz konusu boşlukları gidermek için, bilinçli farkındalık ve çalışan yaratıcılığı arasındaki ilişkiyi Yaratıcılığın Bileşenleri Teorisi merceğinden ele almıştır. Çalışma, içsel motivasyon ve bilişsel esnekliğin aracılık rollerine odaklanarak bilinçli farkındalık ve yaratıcılık arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Ayrıca, algılanan yönetici desteğinin bu ilişki üzerindeki düzenleyici rolünü test etmiştir. Araştırma hipotezleri medya ve reklam şirketlerinde çalışan 561 kişiden toplanan verilerle yapısal eşitlik modellemesi ve düzenleyici değişken analizi uygulanarak test edilmiştir. Bulgular, bilinçli farkındalığın yaratıcılığı içsel motivasyon ve bilişsel esnekliğin aracılığı ile ayrı ayrı ve sırayla geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca, algılanan yönetici desteğinin farkındalık-yaratıcılık bağlantısı üzerindeki düzenleyici aracılık etkisi ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırma, çalışanların yaratıcılığını teşvik etmede farkındalığın ve yönetici desteğinin önemini vurgulamakta ve işyeri inovasyonunu geliştirmek için etkili eğitim programları tasarlamaya yönelik değerli bilgiler sağlamaktadır. Farkındalık, yaratıcılık ve yönetim desteği arasındaki etkileşimin anlaşılmasını derinleştiren bu çalışma, literatüre katkıda bulunmakta ve yaratıcı endüstrilerde faaliyet gösteren şirketler için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive creative industries environment, fostering employee creativity plays a critical role in driving organizational innovation and growth. As companies gain a deeper understanding of the individual antecedents of creativity, they can plan more effectively to enhance employee creativity. In this context, mindfulness emerges as an important factor in the development of creativity. However, the specific effects of mindfulness in creative industries and the mechanisms between these effects have not been sufficiently investigated. To address these gaps in the literature, this study examines the relationship between mindfulness and employee creativity through the lens of the Componential Theory of Creativity. The study examined the relationship between mindfulness and creativity, focusing on the mediating roles of intrinsic motivation and cognitive flexibility. It also tested the moderating role of perceived supervisor support on this relationship. The research hypotheses were tested by applying structural equation modelling and moderator analysis with data collected from 561 individuals working in media and advertising companies. The findings showed that mindfulness enhanced creativity through the mediation of intrinsic motivation and cognitive flexibility, separately and sequentially. Moreover, the moderated mediation effect of perceived supervisor support on the mindfulness-creativity link was identified. This research underscores the importance of mindfulness and supervisor support in fostering employee creativity, providing valuable insights for designing effective training programs to enhance workplace innovation. By deepening the understanding of the interplay between mindfulness, creativity, and managerial support, this study contributes to the literature and offers practical recommendations for companies operating in the creative industries.