Tekirdağ ili Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine bağlı hastanelerde dış kaynak kullanımı: Çorlu Devlet Hastanesi örneği
Outsourcing in hospitals which are affiliated to Secretariat General of Public Hospitals: The case of Çorlu Public Hospital
- Tez No: 555229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFÜ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sağlık hizmeti üreten hastaneler, çok farklı faaliyet organizasyonlarını bünyelerinde bulunduran günümüzün en karmaşık işletmelerindendir. Bu faaliyetler, sağlık hizmetleri ve sağlık hizmetlerini destekleyen diğer hizmetler olmak üzere iki ana başlıkta toplanmaktadır. Koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerine odaklanan hastaneler dış kaynak kullanımı stratejisi ile diğer hizmetleri alanında uzmanlaşmış işletmelerden tedarik etmektedirler. Bu durum hastanelere, rekabet ortamında büyük avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, devlet hastanelerinin dış kaynak kullanımı yoluyla sağladığı temizlik, güvenlik, yemekhane, veri hazırlama, laboratuvar ve görüntüleme hizmetlerinin mali açıdan değerlendirmesini yapmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere Çorlu Devlet Hastanesi örneklem olarak seçilmiştir. Tanımlayıcı tipte araştırma modelinin kullanıldığı çalışmada, finansal analizler için gerekli olan verilere Tek Düzen Muhasebe Sistemi (TDMS) üzerinden erişilmiştir. Çalışma sonucunda, dış kaynak kullanımı yoluyla sağlanan hizmetlerin ulaştığı finansal büyüklük, aylara ve yıllara göre artış ve azalışlar, hastanenin gelir ve gider kalemleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hospitals that produce health services are among the most complex businesses of today, which have many different activities. These activities are grouped under two main headings: health services and other services that support health services. Hospitals focusing on preventive, curative and rehabilitative health services supply outsourcing strategy and other services specialized in the field. This situation gives hospitals a great advantage in the competitive environment. The aim of this study is to make financial evaluation of cleaning, security, cafeteria, data preparation, laboratory and imaging services provided by state hospitals through outsourcing. Çorlu State Hospital was selected as a sample for this purpose. The descriptive type of research model was used in the study, and the data needed for financial analysis was accessed through Turkish Uniform Accounting System (TDMS). As a result of the study, the financial size reached by the services provided through outsourcing, increases and decreases by months and years, and the income and expense items of the hospital were revealed.