Entelektüel sermayenin inovasyon yeteneğine etkisinde yönetim bilişim sistemleri memnuniyet düzeyinin rolü
The role of satisfaction level of information management system in the effect of intellectual capital on innovation capability
  1. Tez No: 555230
  2. Yazar: OSMAN KUNT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, entelektüel sermaye, inovasyon ve yönetim bilişim sistemleri memnuniyet düzeyi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma, nicel bir saha çalışması niteliğinde temel bir araştırmadır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Elektronik ortamda hazırlanmış anket çalışması, demografik özellikler ile birlikte likert ölçeğine sahip 40 sorudan oluşmaktadır. Anket katılımcılarına kolayda örneklem yöntemiyle ulaşılmıştır. Ankete katılım için, katılımcı adaylarına, internet bağlantısı (linki), e-posta, LinkedIn, WhatsApp vb uygulamalar aracılığıyla yollanmıştır. Entelektüel Sermaye kavramının ölçeği, Wang, Wang ve Liang tarafından geliştirilen 17 adet ifadeden oluşmaktadır (Wang, Wang and Liang, 2014), ikinci değişkeni olan inovasyon ölçeği, Calantone, Çavuşgil ve Zhao tarafından hazırlanmış 6 adet ifadeden oluşmaktadır (Calantone, Cavusgil and Zhao, 2002) ve son değişkenine ait Yönetim Bilişim Sistemleri Memnuniyet Düzeyinin belirlenmesi ölçeği, Bülent Çizmeci tarafından hazırlanmış 17 soruluk bir ölçektir (Çizmeci, 2011). Araştırmanın verileri, IBM SPSS uygulaması kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların verilerine göre inovasyon ile entelektüel sermaye ve inovasyon ile yönetim bilişim sistemleri memnuniyet düzeyi arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi yönetimi ile incelenmiş ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Demografik bilgiler ve araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkinin tespitinde ise bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Hayes Process yönteminden yararlanılarak entelektüel sermayenin inovasyon yeteneğine etkisinde yönetim bilişim sistemleri memnuniyet düzeyinin düzenleyici rolü olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to figure out the relation between intellectual capital, innovation and management information systems' satisfaction level. It is a quantitative study. The findings were determined by online survey. The online survey is prerared in electronical enviourment and it consists of 40 questions with a Likert scale and demograhic charateristics. Survey participants were determined with easy sampling method. To reach the participants, the online survey connection link were sent via e-mail, LinkedIn, WhatsApp. The scale of the Intelectual Capital were developed by Wand, Wand and Liang with 17 questions (Wang, Wang and Liang, 2014), the second variable, the scale of innovation were created by Calantone, Cavusgil and Zhao with 6 questions (Calantone, Cavusgil and Zhao, 2002) and the last variable is the scale of Management Information Systems Statisfaction Level were created by Bülent Çizmeci with 17 questions (Çizmeci, 2011). All the data were analyzed using IBM SPSS software. According to the data of the participants, the relationship between innovation and the satisfaction level of information management systems and the relationship between intellectual capital and the satisfaction level of information management systems was examined with Pearson correlation analysis. Independent sample t-test and one-way analysis of variance were used to determine the relationship between demographic information and research variables. As a result of the research, it has been figured out that the management information system satisfaction level has a role in the effect of intellectual capital on innovation ability by using Hayes Proceaa method.