Utilization of syndicated loans and syndicated loans' effects on banks' balance sheets
Bankalarca sendikasyon kredisi kullanılması ve sendikasyon kredilerinin banka bilançosuna etkileri
- Tez No: 555235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULHİ ESKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sendikasyon kredisi, özellikle gelişmekte olan ülkeler için mevduat dışındaki önemli ve yaygın fonlama kaynaklarından biridir. Sendikasyon kredilerinin cazip olmasının temel sebeplerinden biri, sendikasyon kredisinin miktarının, bir borç verenin finanse edebileceği tutarın üzerinde olmasıdır. Bunun dışında, başarılı bir sendikasyon anlaşmasını tamamlamak, hem borçlu hem de alıcılar açısından uluslararası pazarda prestij ve itibar sebebi olarak kabul edilir. Bu çalışmanın amacı; bankalarca kullanılan sendikasyon kredilerinin vade ve maliyet açısından bankaların bilanço pasif varlıklarını ne şekilde etkileyip etkilemediğini analiz etmektir. Çalışmada kullanılan yöntem; yazılı kaynaklar kullanılarak ve veri odaklı analizler yapılarak nicel araştırma yöntemidir. Çalışmada, Türk bankacılık sektöründe lider bir bankanın 2017 ve 2018 yıllarına ait sendikasyon kredisi anlaşmaları incelenmiş ve söz konusu işlemlerin, Banka pasiflerinin ağırlıklı ortalama vadesi ve maliyet bakımlarından Banka'nın bilançosu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda; sendikasyon kredilerinin bilanço içindeki payı arttığında, Banka pasiflerinin ağırlıklı ortalama vadesinde de bir artış yaşandığı anlaşılmıştır. Sendikasyon kredisinin, Türk Bankaları için vade uyumsuzluğu sorununu asgariye indirecek bir kaynak olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, sendikasyon kredilerinin yükümlülüklerdeki payının nispeten düşük olması sebebiyle, sendikasyon kredisi için maliyet artışının bilanço üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Syndicated loans are one of the most significant and common source of funding except for deposits, especially for developing countries. One of the main reasons for syndicated loans to be attractive is that the amount of the syndicated loan is too much for one lender for being able to fund. Furthermore, to complete a successful deal is accepted to provide reputation and prestige through the international market, for both borrower and lenders. The purpose of this study is to analyze the effects of syndicated loans used by banks on passive items of their balance sheets in terms of maturity and cost. The method used in the study is quantitative research by using written sources and combining with data oriented analyses. Within the study, syndicated loan deals for the years 2017 and 2018 of a leading bank in Turkish banking sector is examined and their influence on the Bank's balance sheet is analyzed in terms of weighted average maturity of the liability and cost of the syndicated loans. As a result of the study, it is understood that when the share of syndicated loans in balance sheet is increased, weighted average maturity of liabilities is also increased. Syndicated loan is proved to be a source to minimalize maturity mismatch problem for Turkish Banks. Furthermore, it is determined that cost increase for the syndicated loan has a negligible impact on the balance sheet since the share of syndicated loans in the liabilities is comparably low.