Faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi ve lojistik hizmet sağlayan işletmeler üzerine bir uygulama: Tekirdağ ili örneği
Activity based costing system and an application on business providing logistic service: The case of Tekirdağ province
  1. Tez No: 555234
  2. Yazar: SERCAN GÜLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojik değişimlerin hızla arttığı ve rekabet koşullarının her geçen gün ağırlaştığı pazarlarda işletmelerin konumlarını koruyabilmeleri zorlaşmaktadır. Maliyetlerin artması, işletmelerin kârını azaltmaktadır. Kullanılan maliyetlendirme yöntemleri yetersiz kalmaktadır. İşletme yönetiminin alacağı stratejik kararlarında doğru ve sağlıklı maliyet bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Sistemi ortaya çıkmıştır. İşletmelerin ürettiği mal veya hizmetlerini müşterilere ulaştırılmasında köprü konumunda olan lojistik faaliyetleri; işletmelere personel, taşıma, depo vb. ek maliyetleri de beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada lojistik hizmet sağlayan bir işletmede faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi uygulanmıştır. Geleneksel maliyetleme sistemlerinin yetersizliğine karşı yeni bir maliyet yaklaşımı olarak geliştirilen bu yöntem, lojistik hizmet sağlayıcılarında lojistik faaliyetlerin maliyetlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmayla lojistik faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde faaliyet maliyetleri hesaplanacak ve karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is difficult for business organizations to maintain their position in markets where technological changes are rapidly increasing and competition conditions are getting more and more heavy. Increased costs reduce the profits of enterprises. Costing methods used are inadequate. Accurate and healthy cost information is needed in strategic decisions of business management. At this point, Activity Based Costing System has emerged. The logistics activities which are the bridge in delivering the goods or services produced by the enterprises to the customers; bring along additional costs like personnel, transport, warehouse and so on. In this study, activity based costing system has been applied in a logistics company. This method, which is developed as a new cost approach to the inadequacy of traditional costing systems, aims to determine the costs of logistics activities in logistics service providers. In this study, operational costs in the realization of logistics activities will be calculated and compared.