Sabit ortodontik tedavi sırasında dişeti sağlığını etkileyen faktörler
Factors affecting gingival health during fixed orthodontic treatment
  1. Tez No: 555262
  2. Yazar: GÖKHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN EBRU ŞENIŞIK, PROF. DR. MİNE ÖZTÜRK TONGUÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu çalışmada sabit ortodontik tedavi sırasında dişeti sağlığını etkileyen sosyoekeonomik, sosyodemografik faktörlerin, braket koparma sıklığı, tedavi süresi, ağız hijyeni konusunda hekim bilgilendirmesi gibi klinik faktörlerin yanı sıra sabit ortodontik tedavi ile dişetinde meydana gelen değişikliklerin hastalar tarafından farkedilmesinin dişeti sağlığına etkisi klinik periodontal parametreler ile birlikte değerlendirilerek incelenmiştir. Bireyler ve Yöntem: Kesitsel çalışmamıza sabit ortodontik tedavisi çekimsiz olarak yürütülen yaş ortalaması 16,22±2,79 olan toplam 300 birey (175 kız 125 erkek) dâhil edilmiştir. Bireylerin sosyoekonomik durumunu, eğitim düzeyini, ortodontik tedavi süresini, braket kopartma sıklığını, hekimlerinin ağız hijyeni konusunda bilgilendirme düzeyini, kendi dişeti sağlığı konusundaki farkındalıklarını sorgulayan veri toplama formu uygulanmıştır. Bireylerin ortodonti randevularına geldiklerinde mevcut dişeti sağlığını değerlendirmek üzere gingival indeks, periodontal cep derinliği ölçümü indeksi, kanama indeksi, dişeti büyüme indeksleri (MDGOI-MBGOI Anterior/Posterior) ve plak indeksleri (OPI ve QHTPI Vestibül/Tüm) kullanılmıştır. İstatistik değerlendirme amacıyla Student's t testi, Mann-Whintney U testi, Kruskal-Wallis testi ve varyans analizi tekniği, kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effect of socioeconomic, sociodemographic status, frequency of bracket loss, duration of orthodontic treatment, being informed on oral hygiene, as well as recognation of the effect of fixed orthodontic treatment on gingival health by the subjects were investigated with clinical periodontal parameters. Subjects and methods: Three hundred participants (175 females, 125 males) with a mean age of 16.22 ± 2.79 were included in our cross-sectional study. The data collection form was used to question the socioeconomic status of the individuals, the level of education, the duration of orthodontic treatment, the frequency of bracket loss, the level of being informed about oral hygiene, and their awareness of their gingival health. Gingival index, periodontal pocket depth index, bleeding index, gingival overgrowth indexes (MDGOI-MBGOI Anterior / Posterior) and plaque indexes (OPI and QHTPI Vestibül / Total) were used to evaluate the current gingival health of subjects'in their routine orthodontic appointment. Student's t test, Mann-Whintney U test, Kruskal-Wallis test and ANOVA were used for statistical evaluation.