İki farklı molar distalizasyonu uygulamasında kortikotominin dentoalveolar yapılar ve ortodontik mini vidalar üzerindeki etkilerinin sonlu elemanlar yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of corticotomy on dentoalveolar structures and orthodontic mini screws in two different molar distalization application BY finite element method
  1. Tez No: 555266
  2. Yazar: ORKHAN SADIGOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİN KALE VARLIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı molar distalizasyonu uygulamasında oluşan stres seviyelerinin ve birinci molar dişlerdeki yer değiştirme miktarlarının incelenmesi, ayrıca bu uygulamalara ek olarak yapılan vertikal alveolar kortikotomilerin yarattığı farklılıkları sonlu elemanlar analizi (SEA) ile değerlendirmektir. Çalışmada biri palatinalden diğeri de bukkalden kuvvet uygulayan 2 farklı mini-vida destekli molar distalizasyonu modeli oluşturulmuştur. Bu modeller üzerinde ikinci molarların mezyali ve distaline vertikal alveolar kortikotomi kesileri uygulanmış veya herhangi bir kortikotomi kesisi uygulanmamış olan 4 farklı senaryo oluşturulmuştur. Molar distalizasyonu mekaniklerinin ürettiği kuvvetlerin modellere uygulanması sonucu oluşan stresler ve dişlerin yer değiştirme değerleri SEA ile incelenmiştir. Sonuç olarak, kortikal ve spongioz kemikte oluşan stres değerlerinin tüm senaryolarda patolojik sınırların altında kaldığı belirlenmiştir. Her iki distalizasyon modelinde birinci molar dişlerde ve periodontal ligamentte oluşan stres değerlerinin yanısıra bu dişlerde meydana gelen transversal, sagittal ve vertikal yöndeki yer değiştirme değerleri, dişlerde bukkale ve distale devrilme ve rotasyonel hareketlerin meydana geldiğini göstermektedir. Kortikotomi uygulaması ile palatinalden kuvvet uygulayan distalizasyon modelinde kortikal ve spongioz kemikteki stres değerlerinin bukkalden kuvvet uygulayan distalizasyon modeline kıyasla daha fazla azaldığı belirlenmiştir. Kortikotomi uygulamasının kuvvetin palatinalden uygulandığı distalizasyon modelinde molar dişlerde meydana gelen distalizasyon miktarını azaltmakla birlikte bu dişlerde oluşan bukkale ve distale devrilme, rotasyonel ve vertikal yön hareketleri gibi arzu edilmeyen diş hareketlerini azalttığı tespit edilmiştir. Kortikotomi uygulamasının kuvvetin bukkalden uygulandığı distalizasyon modelinde dişlerdeki yer değiştirme miktarları ve diş hareketi tipleri üzerine etkisinin ihmal edilebilir düzeyde olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Molar distalizasyonu, kortikotomi, sonlu elemanlar analizi
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the amount of stress levels and teeth displacement caused by two different molar distalization techniques and to evaluate the differences created by vertical alveolar corticotomies by finite element analysis (FEM). Two different mini-screw-supported molar distalization models were created in the study, one of which applied force from the palatinal and the other from the buccal region. Two different scenarios for each model were set. In first and third scenarios distalization force was applied either from the palatinal (scenario 1) or buccal sides (scenario 3). In second and fourth scenarios vertical corticotomy cuts to the mesial and distal of the second molars were added to the models along with the distalization forces. Von Mises stresses and tooth displacement values were analyzed by finite element analysis after applying the forces generated by the mechanics of the molar distalization to these models. As a result of analysis, stress values of cortical and spongious bone in all scenarios were found to be below the pathological limits. In both distalization models, the stress values in the first molar teeth and periodontal ligament as well as the transverse, sagittal and vertical displacement values in the teeth indicate that buccal and distal tipping and rotational movements occurred in the teeth. By corticotomy application in the distalization model which applied force from the palatinal, it was determined that the stress values in the cortical and spongious bone decreased more than the distalization model which force was applied from the buccal. It was found that corticotomy application in the distalization model that applies force from the palatinal, decreases the amount of distalization occurring in molar teeth, but also decreases unwanted tooth movements such as buccal and distal tipping, rotational and vertical direction movements. The effect of corticotomy application on the displacement quantities and dental movement patterns in the distalization model which applied force from the buccal was negligible. Key Words : Molar distalization, corticotomy, finite element analysis